Trudno utrzymać się na aplikacji adwokackiej

Samorząd radcowski łamie prawa aplikantów. Połowa szkolonych osób może nie zdać na kolejny rok. Minister sprawiedliwości żąda od korporacji wyjaśnień

Publikacja: 10.11.2010 04:00

Egzamin na aplikację

Egzamin na aplikację

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Dziesiątki godzin nad książkami i przykładanie się do praktyk zawodowych wcale nie gwarantuje aplikantom radcowskim, że zdadzą egzaminy i zdobędą uprawnienia.

[srodtytul]Przepisy są łamane[/srodtytul]

Wszystko przez to, że samorząd radcowski łamie ich prawa. Szczególnie te określające zasady przeprowadzania egzaminów w trakcie szkolenia. Najgorsza sytuacja jest w Warszawie, gdzie aplikantów jest najwięcej (ok. 2,2 tys.).

– Izba ma obowiązek podania miesiąc wcześniej zakresu egzaminu, a tego nie robi. Na testach bardzo dużo pytań dotyczy tematyki, która w ogóle nie była poruszana na zajęciach. Dodatkowo każde zadanie egzaminacyjne sprawdzane jest niezależnie przez dwóch egzaminatorów, a ich oceny często są diametralnie różne. Wszystko po to, żeby jak najmniej osób zdało na II rok aplikacji – mówi Paweł, aplikant z Warszawy.

W konsekwencji egzaminów nie zdaje prawie połowa aplikantów. Tak było m.in. na jednym z ostatnich egzaminów z postępowania cywilnego, którego nie zaliczyło 50 proc. zdających. – Już teraz wiadomo, że prawie połowa wszystkich aplikantów nie zda na drugi rok, ponieważ ma przynajmniej jeden niezdany egzamin. Liczba ta z pewnością się powiększy, bo przed nami jeszcze kilka egzaminów w tym roku – żali się aplikantka Marta.

[srodtytul]Minister interweniuje[/srodtytul]

Zdesperowani aplikanci napisali aż 111 skarg do Ministerstwa Sprawiedliwości. Wynika z nich, że aplikacja jest prowadzona w sposób niezgodny z uchwałami Krajowej Rady Radców Prawnych.

– Jesteśmy tą sytuacją bardzo zaniepokojeni. To niezrozumiałe, że przedstawiciele samorządu nie respektują prawa, które on stanowi, a władze krajowe nie reagują na te naruszenia – mówi Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi w MS.

Po analizie skarg minister sprawiedliwości wystosował 8 listopada pismo do prezesa KRRP. – Oczekujemy wyjaśnienia sytuacji w izbie warszawskiej oraz podjęcia pilnych działań, jeżeli się ona potwierdzi – informuje Kujawa. Dodaje, że kroki te zostały podjęte ze względu na to, że organizowanie aplikacji jest obowiązkiem poszczególnych rad okręgowych izb radców prawnych, a uprawnienia nadzorcze ministra wobec samorządu są limitowane ustawą o radcach prawnych.

Trudności z prowadzeniem szkolenia potwierdza sama warszawska izba radców. – Jest to efekt trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Liczba aplikantów na poszczególnych rocznikach oscyluje między 300 a 2150 – wyjaśnia Włodzimierz Chróścik, wicedziekan Rady OIRP Warszawa. Jego zdaniem zarzuty podnoszone przez aplikantów nie mają charakteru obiektywnego.

[ramka][b] [link=http://www.rp.pl/galeria/4,2,561793.html]Zobacz liczbę osób przygotowujących się do zawodu radcy prawnego[/link][/b] [/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/11/10/trudno-pozostac-na-aplikacji-prawniczej/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

[b]Czytaj też [link=http://www.rp.pl/artykul/4,561791-Radcowie-nie-radza-sobie-z-nauczaniem-aplikantow.html]Radcowie nie radzą sobie z nauczaniem aplikantów[/link] [/b]

Dziesiątki godzin nad książkami i przykładanie się do praktyk zawodowych wcale nie gwarantuje aplikantom radcowskim, że zdadzą egzaminy i zdobędą uprawnienia.

[srodtytul]Przepisy są łamane[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem