Więcej młodych prawników myśli o zdobyciu togi

Po ubiegłorocznym spadku zainteresowania egzaminami wstępnymi na aplikacje liczba chętnych wraca do poziomu z 2021 r.

Publikacja: 29.08.2023 00:02

Więcej młodych prawników myśli o zdobyciu togi

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Jak poinformowało nas Ministerstwo Sprawiedliwości, do tegorocznego egzaminu wstępnego na aplikacje zgłosiło się ok. 3100 osób zainteresowanych błękitnym żabotem i ok. 2500 – zielonym. To wyraźny wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, gdy dopuszczonych do egzaminu zostało 2905 kandydatów na radców prawnych i 2272 na adwokatów. Przystąpiło ich jeszcze mniej, bo odpowiednio 2791 i 2173. Tegoroczna liczba chętnych stanowi więc niejako powrót do tej z 2021 r., kiedy do egzaminu wstępnego na aplikację radcowską zgłosiły się 3192 osoby (dopuszczono 3074), a na adwokacką 2481 (przystąpiło 2378).

Czytaj więcej

Egzaminy na aplikację prawnicze 30 września. Coraz mniej czasu na naukę

– Wygląda na to, że aplikacje prawnicze wciąż cieszą się sporym uznaniem, podobnie zresztą jak studia na kierunku prawo – komentuje Bartosz Szolc-Nartowski, przewodniczący Komisji Aplikacji Krajowej Rady Radców Prawnych.

– Młodzi ludzie wciąż postrzegają ten zawód jako atrakcyjny i przyszłościowy – dodaje.

W zeszłym roku wyraźnie niższa niż w latach ubiegłych była także zdawalność egzaminów końcowych. Oba prawnicze samorządy zapowiedziały więc liczne innowacje w programie i sposobie prowadzenia aplikacji.

– Na pewno zmiany, które wprowadziliśmy, zwiększyły atrakcyjność aplikacji adwokackiej, czego skutkiem jest wzrost zainteresowania nią – mówi Marcin Derlacz, przewodniczący Komisji ds. Aplikacji Naczelnej Rady Adwokackiej. Jak jednak podkreśla, żeby mówić o jakichś wyraźnych trendach, musimy poczekać jeszcze przynajmniej rok i zobaczyć, czy zwiększone zainteresowanie utrzyma się na wyższym poziomie.

– Rzeczywiście, w stosunku do ubiegłego roku obserwujemy niewielki (ok. 10 proc. w przypadku aplikacji adwokackiej i ok. 7 proc. w przypadku aplikacji radcowskiej) wzrost liczby wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych – przyznaje Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych w MS.

– Przyczyny tego zwiększonego zainteresowania mogą być różne, jakkolwiek wstępnie można postawić tezę, że jest to pewna „korekta” i skutek niższej – w stosunku do 2021 r. – zdawalności tych egzaminów w 2022 r. Przypomnę, że o ile w 2021 r. średnia zdawalność wyniosła niemal 60 proc., o tyle w 2022 r. była istotnie niższa, na poziomie ok. 41 proc. Grupa osób, którym w ubiegłym roku nie powiodło się, jest zatem znacznie większa niż w 2021 r. i pewnie wiele z nich spróbuje swoich sił ponownie – pointuje dyrektor.

W przypadku aplikacji notarialnej i komorniczej tendencja jest odwrotna: w stosunku do 2022 r. mamy spadek zainteresowania absolwentów tą ścieżką kształcenia.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie