Egzamin adwokacki 2016 - jest śledztwo ws. przecieku

Przesłuchane mają zostać wszystkie osoby, które miały dostęp do pytań egzaminacyjnych.

Aktualizacja: 18.04.2016 16:11 Publikacja: 18.04.2016 15:51

Egzamin adwokacki 2016 - jest śledztwo ws. przecieku

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie adwokackiego egzaminu zawodowego. Wśród zaplanowanych czynności jest przesłuchanie osób, które miały dostęp do pytań egzaminacyjnych. Prokuratura nie wyklucza, że przesłuchani zostaną też niektórzy kandydaci.

Wcześniej trwały czynności sprawdzające. Zawiadomienie do prokuratury złożyło Ministerstwo Sprawiedliwości. Tuż przed rozpoczęciem egzaminu z prawa cywilnego okazało się, że jeden ze zdających wśród orzeczeń, które można mieć w czasie egzaminu, jedno miał zaznaczone dużym wykrzyknikiem. Wiele osób je skserowało. Kiedy otworzono koperty, okazało się, że zadanie do rozwiązania dotyczy sprawy podziału majątku, tak jak kopiowany wyrok. Członkowie komisji po zapoznaniu się z treścią zadania uznali, że istnieje istotna zbieżność pomiędzy niektórymi elementami stanu prawnego orzeczenia i treścią zadania.

Od kilku dni kolejne komisje egzaminacyjne u radców prawnych i adwokatów ogłaszają cząstkowe wyniki egzaminu zawodowego, który odbył się od 15 do 18 marca.

W poniedziałek, 18 kwietnia, wyniki ogłosiły dwie komisje warszawskie – nr 11 i nr 13. W pierwszej na 66 osób zdających pozytywny wynik otrzymały 44 osoby. Egzamin z prawa karnego oblało sześć osób, z prawa cywilnego 20, z prawa gospodarczego pięć, a z prawa administracyjnego dwie.

W drugiej komisji (nr 13) do egzaminu przystąpiło w sumie 69 osób, 41 go zdało. Wynik negatywny z prawa karnego otrzymały cztery osoby, z prawa cywilnego 25, z prawa gospodarczego sześć, a z prawa administracyjnego – trzy.

Najgorsze do tej pory wyniki z egzaminu adwokackiego odnotowały komisje nr 3 w Warszawie: nie powiodło się 35 spośród 63 zdających, czyli około 56 proc., i nr 6 w Warszawie – zdało 36 z 66 zdających, tj. około 55 proc.

U radców prawnych z kolei w komisji w Szczecinie egzamin zawodowy zdało 74 proc. kandydatów, w Koszalinie 87 proc., w Lublinie 87 proc., w Rzeszowie 77 proc. i Poznaniu 87,2 proc. Najsłabiej do tej pory wypadł egzamin w Zielonej Górze: na 47 osób zdających negatywny wynik zanotowało 22 kandydatów.

Ogłoszenie wyników egzaminu adwokackiego i radcowskiego przez pozostałe komisje spodziewane jest do końca kwietnia 2016 r.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne