Podjęcie dodatkowego zatrudnienia przez aplikanta wymaga zgody patrona, dziekana okręgowej rady adwokackiej oraz opinii kierownika szkolenia aplikantów. Wynika to z § 14 [link=http://www.nra.pl/nra.php?id=563&rtnl=1]uchwały z 14 czerwca 2008 r. Naczelnej Rady Adwokackiej[/link].
Konstytucyjność tej regulacji kwestionował Rzecznik Praw Obywatelskich (wystąpienie do prezesa NRA z 18 września 2007 r., sygn. RPO/564695/07/I/110.1 RZ), ale kontrowersyjny przepis dalej funkcjonuje.
Aplikant adwokacki, który chce otrzymać zgodę na pracę, musi spełnić dwa podstawowe warunki. Po pierwsze: [b]dodatkowa praca nie może kolidować z zajęciami na aplikacji, jak również nie może "naruszać godności wykonywania zajęć aplikanta adwokackiego".[/b] Każdy wniosek o pozwolenie na zatrudnienie właściwa okręgowa rada adwokacka rozpatruje indywidualnie.
- Aplikanci adwokaccy pracują m.in. w działach prawnych różnych instytucji jak banki, spółki prawa handlowego. W czasie swojej pracy wykonują czynności związane z obsługą prawną - mówi mec. Bartosz Grohman z Naczelnej Rady Adwokackiej.
Na zielone światło nie mogą jednak liczyć aplikanci zamierzający podjąć pracę w policji, prokuraturze czy sądzie.