Drugi etap konkursu ?dla przyszłych sędziów ?i prokuratorów za nami. Wczoraj kandydaci rozwiązywali zadania.

Do egzaminu pisemnego w Warszawie przystąpiło 381 absolwentów wyższych studiów prawniczych. To ostatnia prosta w wyścigu do aplikacji ogólnej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Tuż po godzinie dziesiątej kandydaci rozpoczęli rozwiązywanie trzech kazusów: z prawa publicznego, prywatnego i karnego.

Praca pisemna trwała 180 minut. Z każdego kazusu kandydat może otrzymać od 0 do 25 punktów. Prace zostały zakodowane, każdą z nich oceni niezależnie od siebie dwóch członków komisji. Ocena końcowa będzie średnią z ocen wystawionych przez obu członków komisji.

Tegoroczny kazus z prawa publicznego miał sprawdzić umiejętności stosowania przepisów kodeksu postępowania administracyjnego i ustawy – Prawo o postępowania przed sądami administracyjnymi. Kazus z prawa prywatnego z kolei miał zweryfikować umiejętności interpretacji przepisów części ogólnej kodeksu cywilnego dotyczących wad oświadczeń woli oraz przepisów kodeksu postępowania cywilnego regulujących kwestię zawisłości sporu. Kazus z prawa karnego został oparty na przestępstwie znęcania się, a zadaniem kandydata było wskazanie błędów zarówno procesowych, jak i materialnoprawnych popełnionych na etapie postępowania przygotowawczego i sądowego.

Komisja konkursowa przystąpi teraz do sprawdzania prac pisemnych. Najpóźniej w ciągu miesiąca kandydaci poznają wyniki. Zgodnie z przyznanym przez ministra sprawiedliwości limitem miejsc 180 kandydatów, którzy uzyskają najlepsze wyniki, rozpocznie naukę w Krakowie. Rozpoczęcie zaplanowano na 26 stycznia 2015 r. Po roku najlepsi będą mogli kontynuować naukę na aplikacjach specjalistycznych: sędziowskiej i prokuratorskiej.

Wszystko wskazuje na to, że był to ostatni nabór na aplikację. Projekt zmian jest już w Sejmie.