Niewiedza o obwieszczonej decyzji też szkodzi

Okoliczności doręczenia korespondencji zgodnie z procedurą ze specustawy drogowej i brak wiedzy w tym zakresie nie uprawdopodobni braku winy w uchybieniu terminu do wniesienia odwołania.

Publikacja: 30.11.2022 11:02

Niewiedza o obwieszczonej decyzji też szkodzi

Foto: Adobe Stock

Możliwość kwestionowania rozstrzygnięć urzędników to jedno z podstawowych praw ich adresatów. Procedury administracyjne przewidują mechanizmy gwarantujące je nawet w niektórych przypadkach, gdy odwołanie czy zażalenie jest złożone po terminie. Ale jest to wyjątek, a nie zasada. Potwierdza to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 24 października 2022 r.

Spór dotyczył odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania w sprawie udzielenia zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Konkretnie chodziło o rozbudowę drogi powiatowej o ścieżkę pieszo-rowerową, na którą na wniosek zarządu powiatu zgodę wydał starosta. Informacja o wydaniu decyzji zgodnie z art. 11f ust. 3 tzw. specustawy drogowej, czyli o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, w formie obwieszczenia została umieszczona na tablicy informacyjnej w siedzibie starostwa i gminy, na ich stronach internetowych, a także trafiła do prasy lokalnej. Dodatkowo o wydaniu decyzji zawiadomiono dotychczasowych właścicieli i użytkowników wieczystych.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP