Port Lotniczy musi podać dane o zleceniach

Umowy cywilnoprawne zawierane przez podmioty wykonujące zadania publiczne, dotyczące spraw publicznych, objęte są ustawą o dostępie do informacji publicznej.

Publikacja: 16.11.2022 11:01

Port Lotniczy musi podać dane o zleceniach

Foto: Adobe Stock

Fundacja wysłała do Portu Lotniczego Lublin wniosek o udostępnienie umów zlecenia i umów o dzieło zawartych przez spółkę. W ocenie spółki ten wniosek nie dotyczy udostępnienia informacji publicznej. Ponadto lakoniczne i nieprecyzyjne sformułowanie nie pozwala na potraktowanie go jako wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Jednak fundacja złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i zarzuciła PLL bezczynność.

WSA przypomniał, że informacją publiczną jest każda informacja o sprawach publicznych. Natomiast podmiotami zobowiązanymi do udostępnienia informacji są m.in. władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne. W myśl ust. 1 pkt 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej obowiązek ten ciąży m.in. na osobach prawnych, w których Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego posiadają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Gdzie uczą najlepszych prawników w Polsce? Ranking wydziałów prawa 2024
Podatki
Fiskus nie przejął się wyrokiem NSA. Sam przelew nie wystarczy
Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Sądy i trybunały
Sąd Najwyższy: wybór „spośród sędziów" nie oznacza wyboru „przez sędziów"
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży