Dlaczego nie warto działać w formie spółki cywilnej?

Złożoność i liczba obowiązków prawnych obciążających przedsiębiorców, niepewność wynikająca z nadzwyczajnych zdarzeń, takich jak epidemia COVID czy konflikt w Ukrainie, budzą obawy wspólników spółek cywilnych o bezpieczeństwo ich prywatnego majątku.

Publikacja: 31.05.2024 04:30

Dlaczego nie warto działać w formie spółki cywilnej?

Foto: Adobe Stock

Spółka cywilna w polskim systemie prawnym funkcjonuje już od wielu lat. W przeszłości ta forma prawna była często wybierana przez przedsiębiorców zaczynających prowadzenie biznesu z dwóch głównych powodów – prowadzenie działalności w formie spółki cywilnej było uznawane za mało sformalizowane oraz stosunkowo tanie. W ciągu minionych lat zmieniły się jednak realia prowadzenia działalności w Polsce i zalety, które kiedyś stanowiły o sile oraz popularności spółki cywilnej, dzisiaj mają marginalne znacznie przy rozważaniach przedsiębiorców o wyborze formy prawnej dla ich działalności. Nawet jeżeli biznes się rozwija i generuje znaczące zyski, niespodziewane wydarzenia, takie jak np. COVID czy wojna w Ukrainie, pokazują, że w razie istotnej zmiany koniunktury wysoce ryzykowne jest działanie w  formie prawnej, w której ewentualne niepowodzenia i długi spółki obciążają majątek prywatny właścicieli. Jeżeli do powyższego ryzyka dodamy stale rosnące w ostatnich latach obciążenia podatkowe oraz ograniczenia w planowaniu sukcesji biznesu, coraz częściej pojawiają się dylematy – jaką formę prowadzenia działalności wybrać oraz co powinni zrobić wspólnicy już istniejących spółek cywilnych, aby zminimalizować ryzyka i koszty prowadzonego biznesu?

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja
Sądy i trybunały
Bezsilność Trybunału rośnie. Uchwała naprawcza Sejmu ponad wyrokiem TK
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Podatki
Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Sądy i trybunały
Sędzia, który kradł pendrive'y nadal w zawodzie. Zarabia 10 tys. zł miesięcznie
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów