fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Mapy potrzeb zdrowotnych wskazówką dla inwestycji szpitalnych

123rf
Najwięcej umów na chirurgię onkologiczną NFZ podpisze na Mazowszu.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało właśnie na swoich stronach internetowych 16 map potrzeb zdrowotnych z onkologii i 16 map z kardiologii – dla każdego z województw.

Dokumenty to wykaz szpitali zajmujących się chorobami kariologicznymi i onkologicznymi. Jest w nich także prognoza potrzeb zdrowotnych na najbliższe lata. To wskazówka dla szpitali, na jakie typy świadczeń zdrowotnych NFZ będzie przeznaczał pieniądze.

Z map onkologicznych wynika, iż radykalnie będzie rosło zapotrzebowanie na hospitalizacje związane z zabiegami chirurgicznymi dla pacjentów z nowotworami. W 2018 r. największe zapotrzebowanie na zabiegi chirurgiczne eksperci resortu zdrowia przewidują w walce z rakiem piersi – 18,1 tys. Ilość tych zabiegów ma wzrosnąć do 18,9 tys. w 2024 r. Najwięcej hospitalizacji z powodu tego nowotworu będzie? w województwie mazowieckim.

Z map wynika, że mieszkańcy Mazowsza są narażeni w największym stopniu na chorobę nowotworową. W 2012 r. zapadło na nią 23 605 osób. Wysoka liczba zachorowań jest także w województwie śląskim – 20 756 osób. Najmniej na raka chorują zaś mieszkańcy woj. opolskiego.

W związku z tym analitycy resortu zdrowia wskazują, iż płatnik powinien w 2018 r. podpisać 381 umów na chirurgię onkologiczną. Najwięcej musi być zawartych na Mazowszu, bo 67, najmniej w woj. opolskim: dziewięć.

Z map wynika także, że będzie rosło zapotrzebowanie na usługi kardiologiczne, bo społeczeństwo się starzeje. W ciągu kolejnej dekady najszybciej rosnąć będzie liczba zachorowań na niewydolność serca. Według prognozy zachoruje na nią 226 tys. osób w 2015 r. i 258,1 tys. w 2025 r. Według analityków najwięcej pacjentów kardiologicznych w 2025 r. należy się spodziewać w województwach mazowieckim, śląskim, wielkopolskim oraz małopolskim. Najmniej zachorowań będzie w świętokrzyskim.

Opracowania map potrzeb zdrowotnych wymagała znowelizowana półtora roku temu ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Na kardiologii i onkologii więc się nie skończy. Ministerstwo przygotuje mapy dla innych jednostek chorobowych.

—kno

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA