fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

5 chorób trudnych do zniesienia w upał

Adobe Stock
Wysokie temperatury potrafią źle wpłynąć na samopoczucie ludzi zdrowych, nic zatem dziwnego, że w przypadku osób, które cierpią na przewlekłe schorzenia, mogą być wręcz niebezpieczne. Kto powinien szczególnie uważać?

Do Polski dotarła pierwsza fala letnich upałów. Wiele osób może w tym czasie odczuwać spadek formy, ponieważ organizm wkłada wszystkie siły w utrzymanie stałej temperatury ciała. Nawet zdrowe osoby już przy 25-28 stopniach zaczynają odczuwać osłabienie, tym bardziej więc wszyscy ci, którzy borykają się z przewlekłymi schorzeniami. Są też choroby, których objawy pod wpływem palącego słońca mogą się zaostrzyć. O najbardziej dających się we znaki, a czasami wręcz groźnych, przypomina medonet.pl.

Niewydolność serca

W czasie upałów, według doniesień serwisu, szczególnie mocno powinny uważać osoby z wszelkiego rodzaju chorobami układu krążenia, zwłaszcza z niewydolnością serca. Gdy zaczynamy się intensywnie pocić, a naczynia krwionośne się rozszerzają, dochodzi do gwałtownego spadku ciśnienia krwi. Serce zaczyna wtedy szybciej bić. U osób z wieńcówką może to doprowadzić do niedokrwienia najważniejszego mięśnia w organizmie.

Warto tez pamiętać, że wraz z potem wydalane są sód, potas i inne mikro i makroelementy. Nadmierna utrata wody powoduje problemy z krążeniem i pracą nerek. Zaburzenie równowagi pomiędzy sodem i potasem może natomiast prowadzić do zawału serca.

Nadciśnienie tętnicze

Skutki wysokich temperatur dotkliwie odczuwają również osoby leczące się na nadciśnienie. Organizm chorych, którzy zażywają leki, zachowuje się, jakby dostał podwójną dawkę środka na obniżenie ciśnienia krwi. Dlaczego? Pod wpływem upału naczynia krwionośne zaczynają rozszerzać, zaczynamy się pocić, co skutkuje gwałtownym obniżeniem ciśnienia tętniczego. Tak duży szok ciśnieniowy jest niebezpieczny, bo może doprowadzić do niedotlenienia mózgu.

 

 

Kamica nerkowa

Gdy jest gorąco, nasz organizm intensywnie się poci. Tak duża utrata wody prowadzi do zagęszczenia moczu, które jest niebezpieczne dla osób z kamicą nerkową. Osoby borykające się z tym schorzeniem powinny przyjmować w zwykły dzień około trzech litrów płynów. W czasie upałów ilość tę należy jeszcze zwiększyć. 

Cukrzyca

Osoby chore na cukrzycę cierpią na zaburzenia metaboliczne i z tego powodu mogą być bardziej narażone na udar cieplny, odwodnienie i nadmierne wyczerpanie.

Upał, gorące powietrze i zwiększona wilgotność mają wpływ na wchłanianie insuliny, co może skutkować niekorzystnymi wahaniami glikemii. Chorzy na cukrzycę w czasie upałów powinni częściej niż normalnie kontrolować poziom cukru we krwi. Kłopotów diabetykom przysporzyć może także promieniowanie UV. Ich skóra jest wrażliwa na słońce i ma niską tolerancję na promienie słoneczne. To może powodować plamy na skórze, pęcherzycę cukrzycową lub wywoływać złogi lipidowe.

Astma i POChP

Wysoka temperatura prowadzi do szybszej utraty wody i nadmiernego wysuszenia dróg oddechowych. W rozgrzanym powietrzu unosi się mnóstwo alergenów i kurzu. To sprawia, że w astmie czy POChP dochodzi do znacznego nasilenia objawów. Przesuszona i osłabiona śluzówka gardła to również otwarte wrota dla infekcji.

Źródło: medonet.pl, rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA