fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dług zmarłego przedsiębiorcy w ZUS - kiedy muszą spłacić spadkobiercy

Adobe Stock
Odpowiedzialność rodziny zmarłego przedsiębiorcy za składki nieopłacone z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej zależy od sposobu przyjęcia spadku. Możliwe jest umorzenie tego zadłużenia.
Z DOBRODZIEJSTWEM INWENTARZA

- Otrzymałem z ZUS decyzję o odpowiedzialności – jako spadkobierca – za długi składkowe mojego ojca (ok. 80 tys. zł). Spadek nabyłem w sądzie z dobrodziejstwem inwentarza. ZUS wziął jednak pod uwagę stan czynny ze spisu inwentarza (100 tys. – nieruchomość) z ww. sprawy sądowej, a nie wartość czystą spadku, tj. podaną w urzędzie skarbowym i tam obliczoną odnośnie podatku (wyniosła 10 tys. zł). Czy jest podstawa do podważenia decyzji ZUS?

Nie.

Podstawą odpowiedzialności jest tu wartość stanu czynnego spadku ustalonego w spisie inwentarza. Nie jest nią czysta wartość spadku, ustalona na potrzeby podatkowe według odmiennych reguł. W konsekwencji brak jest uzasadnionych podstaw, aby odwołać się od decyzji ZUS.

Podstawą decyzji ZUS były zapewne regulacje ustawy z 19 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 900 ze zm.; dalej: o.p.) z mocy odesłania z art. 31 ustawy z 13 października 1998 r. ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA