PPK - wybór instytucji finansowej: najpierw trzeba wyłonić reprezentację załogi

W wyborze instytucji finansowej, która będzie zarządzać firmowym pracowniczym planem kapitałowym, ma brać udział reprezentacja osób w niej zatrudnionych wyłoniona spośród wszystkich przyszłych uczestników planu.

Publikacja: 01.08.2019 02:00

PPK - wybór instytucji finansowej: najpierw trzeba wyłonić reprezentację załogi

Foto: Adobe Stock

Instytucję finansową – dostawcę pracowniczego planu kapitałowego (PPK) pracodawca musi wybrać z udziałem załogi. Jeśli w firmie funkcjonują związki zawodowe, powinien zasięgnąć ich opinii. Gdy związków nie ma, należy podjąć próbę osiągnięcia porozumienia z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym w danym podmiocie.

Czytaj także:

Inspekcja sprawdzi tworzenie PPK

Wpłaty na plan kapitałowy w raporcie do ZUS

W firmach, które dotychczas nie dokonywały wyboru przedstawicieli pracowników, mogą pojawić się praktyczne wątpliwości co do tego, jaki sposób wyłonienia reprezentacji przyjąć. Przepis art. 7 ust. 4 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (DzU poz. 2215) wskazuje na możliwość określenia przez podmiot zatrudniający trybu wyłonienia reprezentacji. Został on sformułowany w sposób analogiczny do rozwiązania występującego dotychczas m.in. na gruncie ustawy o pracowniczych programach emerytalnych. Jednak w przypadku wyboru reprezentacji osób zatrudnionych firma ma obowiązek konsultacji wyboru dostawcy nie tylko z samymi pracownikami, ale również z innymi osobami zatrudnionymi, które zostały objęte programem PPK. W praktyce oznacza to obowiązek wyłonienia reprezentacji osób zatrudnionych, nawet jeżeli w firmie funkcjonuje już reprezentacja pracowników.

Tryb wyboru

Pozostawienie firmom swobody w zakresie trybu wyłonienia reprezentacji oznacza możliwość dopasowania procesu do sytuacji konkretnego podmiotu. Zatrudniający uczestniczy w procedurze określając tryb wyboru, pozostawiając jednak wybór uprawnionym zatrudnionym. Dlatego określając procedurę wyłonienia reprezentacji, np. przygotowując regulamin, należy brać pod uwagę zarówno dotychczasową praktykę firmy w zakresie współpracy z załogą, jak również konieczność zapewnienia sprawnych i obiektywnych wyborów. Na przykład firma zatrudniająca wyłącznie pracowników, którzy pracują w jednej lokalizacji, może przeprowadzić wybory w sposób bezpośredni, np. poprzez głosowanie w trakcie spotkania. Z kolei w przypadku przedsiębiorstwa, które zatrudnia zarówno pracowników, jak i zleceniobiorców, gdy osoby te dodatkowo pracują na terenie całego kraju, sprawniejszym sposobem przeprowadzenia wyborów jest np. głosowanie na platformie online czy w formie email.

Kluczowa komunikacja wewnętrzna

Warto zadbać o umożliwienie wszystkim zatrudnionym zgłoszenia kandydatury do reprezentacji oraz udziału w wyborach. Dobrą praktyką jest, szczególnie w złożonych organizacjach, przekazywanie zatrudnionym informacji za pomocą dostępnych podmiotowi kanałów komunikacji. Warto ją prowadzić wielotorowo, np. zarówno za pomocą wiadomości email, jak również wiadomości w intranecie lub poprzez umieszczenie informacji na tablicy ogłoszeń.

Jeśli zatrudniający chce określić regulamin wyboru reprezentacji, musi pamiętać, że procedura ma charakter organizacyjny. Oznacza to, że trzeba umożliwić zatrudnionym udział w procesie, ale nie ma obowiązku udokumentowania, że zaznajomili się z przyjętym regulaminem. Zatrudniony nie ma zatem podstaw do następczego zarzucania pracodawcy braku informacji o procesie, jeśli miał możliwość zapoznać się z informacją, lecz tego nie zrobił.

Głos w przerwie na lunch

Również tryb głosowania na wybranych kandydatów zależy od przyjętego w podmiocie sposobu wyboru. Może mieć on zarówno charakter tajny wobec pozostałych zatrudnionych oraz komisji wyborczej (jeśli taka została powołana), jak również może przewidywać głosowanie np. na spotkaniu osób zatrudnionych, gdzie głosownie będzie się odbywać np. poprzez podniesienie ręki. Inaczej bowiem niż np. w przypadku określonym w art. 10 ust. 4 ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, tutaj ustawodawca nie zobowiązuje do przeprowadzenia wyborów tajnych czy bezpośrednich. Niezależnie od przyjętego trybu wyborów, warto zadbać o prawidłowe udokumentowanie ich przebiegu oraz wyniku.

Zdaniem autorki

Magdalena Sudoł, adwokat, szef praktyki prawa pracy w Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI

Brak precyzyjnego wskazania przez ustawodawcę trybu wyboru reprezentacji osób zatrudnionych należy ocenić pozytywnie. Takie rozwiązanie ma uzasadnienie systemowe, gdzie analogiczne rozwiązania dotyczące wyboru przedstawicieli pracowników pojawiają się zarówno na gruncie kodeksu pracy, jak i ustaw związanych z zatrudnieniem. Warto zwrócić uwagę, że ustawa o PPK nie określa konsekwencji wyboru dostawcy PPK wbrew zasadom współdziałania z reprezentacją lub związkami zawodowymi. Można zatem argumentować, że umowa o zarządzanie PPK, zawarta z dostawcą wybranym pomimo braku przeprowadzenia konsultacji z reprezentacją, będzie ważna i skuteczna. W praktyce mogą się jednak pojawić roszczenia innego rodzaju. Można sobie bowiem wyobrazić, że przyjęty tryb wyboru reprezentacji zostanie zakwestionowany np. z uwagi na podejrzenia co do udziału firmy w wyborze przychylnego reprezentanta. Dlatego istotne znaczenie ma określenie i udokumentowanie przez zatrudniającego procesu wyboru reprezentacji umożliwiającego wyjaśnienie wątpliwości zatrudnionych.

Gdy brakuje chętnych

Możliwa jest sytuacja, gdy mimo określenia przez podmiot trybu wyboru reprezentacji, nie zostanie ona wyłoniona. Istotne jest, że podmiot zatrudniający nie ma bezwzględnego obowiązku ukonstytuowania reprezentacji. Innymi słowy, jeśli przeprowadzenie wyborów będzie niemożliwe – np. nie ma chętnych do pełnienia funkcji w reprezentacji – podmiot zatrudniający powinien zadbać o prawidłowe udokumentowanie tej okoliczności. Jest to bardzo istotne, ponieważ w takim przypadku ma on prawo samodzielnie wybrać instytucję zarządzającą PPK.

Instytucję finansową – dostawcę pracowniczego planu kapitałowego (PPK) pracodawca musi wybrać z udziałem załogi. Jeśli w firmie funkcjonują związki zawodowe, powinien zasięgnąć ich opinii. Gdy związków nie ma, należy podjąć próbę osiągnięcia porozumienia z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym w danym podmiocie.

Czytaj także:

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego