fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Od kwietnia składka wypadkowa w nowej wysokości

AdobeStock
Rozpoczynający się nowy okres składkowy przyniesie wielu pracodawcom zmiany w wysokości opłat na ubezpieczenie wypadkowe. Wzrost lub spadek kosztów najbardziej odczują przedsiębiorstwa o wysokim poziomie zatrudnienia.

Z 1 kwietnia 2021 r. weszły w życie zmiany w rozporządzeniu w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (wprowadzone rozporządzeniem z 16 marca 2021 r., DzU poz. 489). Ustalone na podstawie załącznika do rozporządzenia stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla poszczególnych grup płatników będą obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. ZUS przeliczył już składki płatnikom, którzy złożyli ZUS IWA za ostanie trzy lata kalendarzowe.

Założenia zmian

Rozporządzenie aktualizuje kategorie ryzyka z odpowiadającymi im stopami procentowymi składki wypadkowej według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) dla 22 grup wykonywanych działalności. W 15 grupach kategoria ryzyka i stopa procentowa zostały obniżone, a w 7 podwyższone. W pozostałych 42 grupach nie ma zmian względem poprzedniego roku....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA