Split payment: podzielona płatność nie dość atrakcyjna dla firm

Choć są zachęty do stosowania split payment brakuje jednego: wybór tej metody nie daje gwarancji uznania, że podatnik działa starannie – mówią eksperci.

Aktualizacja: 15.10.2018 18:12 Publikacja: 15.10.2018 16:11

Split payment: podzielona płatność nie dość atrakcyjna dla firm

Foto: Adobe Stock

Podatnicy z dużą ostrożnością przyglądają się obowiązującym od 1 lipca przepisom o split payment, czyli tzw. podzielonej płatności. To nowy system polegający na tym, że należność z faktury VAT jest rozbijana na dwie kwoty płatność, dla kontrahenta i kwotę VAT. Jeśli podatnik wybiera płatność w split payment ta ostatnia w całości lub części trafia na specjalny rachunek VAT sprzedawcy.

Split payment do modernizacji

W zamyśle podzielona płatność ma być skutecznym narzędziem do uszczelnienia systemu podatkowego i antidotum na oszustwa VAT. Na razie stosowanie split payment - przynajmniej w teorii - jest dobrowolne. Aby przekonać jak najwięcej firmy do stosowania tej metody rząd przewidział zachęty podatkowe. Eksperci pytani, czy to wystarczy są zgodni: do pełnego sukcesu brakuje prostszych procedur i gwarancji niepodważalności odliczenia VAT.

Za mało marchewki

Jak wyjaśnia Jan Czerwiński, radca prawny z kancelarii DZP Domański Zakrzewski Palinka bonusy jakie mają zachęcić podatników do split payment są, ale część z nich jest iluzoryczna.

– Jedną z zachęt miało być tzw. skonto czyli możliwość obniżenia zobowiązania podatkowego. Tymczasem korzyść jest znikoma i w wielu przypadkach wyłączona. Zgodnie z przepisami gdy choć jedna złotówka podatku zostanie wpłacona z innego konta niż rachunek VAT, skonta nie ma – wyjaśnia Jan Czerwiński.

Split payment: z rachunku VAT zapłacisz też PIT i ZUS

Kolejny problem to brak możliwości korzystania ze split payment, gdy faktura jest w walucie obcej.

W ocenie Marcina Zawadzkiego wicedyrektora w dziale prawno-podatkowym PwC zachętą do stosowania podzielonej płatności niewątpliwie byłoby uproszczenie całej procedury, tak, by stała się ona efektywna kosztowo.

Jak stosować podzieloną płatność

Za dużo wyłączeń

– Obecnie w dużych firmach, które mają setki płatności stosowanie split payment wymaga dużego nakładu pracy. Podatnik nie może wysłać np. paczki 100 przelewów. Problemem jest też to, że dużo firm używa do działalności rachunków prywatnych, które nie pozwalają na stosowanie podzielonej płatności - mówi Zawadzki.

Zdaniem Jerzego Martiniego, doradcy podatkowego, wspólnika w kancelarii Martini i Wspólnicy nie można twierdzić, że rząd nie zachęca do stosowania split payment.

– Systemowe wyłączenie zagrożenia sankcją VAT dla podatników decydujących się na podzieloną płatność to bardzo duży bonus. Chroni bowiem przed negatywnymi skutkami 30 czy 100 proc. sankcji także w sytuacjach zwykłych pomyłek np. gdy podatnik bezpodstawnie skorzystał z odliczenia – podkreśla Jerzy Martini.

Większość ekspertów uważa, że tym, czego najbardziej brakuje, a co mogłoby przekonać przedsiębiorców do split payment to gwarancja należytej staranności.

– Obecnie stosowanie podzielonej płatności nie chroni przed zakwestionowaniem odliczenia VAT. Tymczasem jeśli podatnik decyduje się wpłacać VAT na specjalne konto, blokowane przez państwo, to powinien z automatu być traktowany jak ktoś kto dołożył należytej staranności nawet jeśli padł ofiarą oszusta – uważa Krzysztof J. Musiał doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy.

Zdaniem ekspertów to, że podatnik, który zdecydował się na podzieloną płatność działa starannie, powinno wynikać wprost z ustawy.

Czas na korektę

Marcin Zawadzki dodaje, że największą zachętą do stosowania split payment - obok gwarancji odliczenia VAT z uwagi na należytą staranność - mogłoby być większe skrócenie terminu zwrot VAT.

– Dziś podatnik, który zdecydował się na podzieloną płatność, może liczyć na szybszy 25 dniowy zwrot. To niewątpliwy bonus, ale gdy deklaruje, że pieniądze trafią na konto VAT czyli zostają w systemie kontrolowanym przez państwo, termin zwrotu powinien być jeszcze krótszy. To byłaby duża zachęta do stosowania split payment – uważa Zawadzki.

Jan Czerwiński ma nadzieję, że resort finansów podda gruntownej analizie zasady stosowania podzielonej płatności i wprowadzi do niego odpowiednie korekty. Okazją do tego może być planowane wprowadzenie obowiązkowej podzielonej płatności w niektórych branżach.

120 tys.  ?przedsiębiorców, czyli ok. 8 proc. podatników, skorzystało ze split payment w lipcu i sierpniu

40 mld zł w 2,4 mln transakcji rozliczono przez podzieloną płatność w pierwszych dwóch miesiącach

Podatnicy z dużą ostrożnością przyglądają się obowiązującym od 1 lipca przepisom o split payment, czyli tzw. podzielonej płatności. To nowy system polegający na tym, że należność z faktury VAT jest rozbijana na dwie kwoty płatność, dla kontrahenta i kwotę VAT. Jeśli podatnik wybiera płatność w split payment ta ostatnia w całości lub części trafia na specjalny rachunek VAT sprzedawcy.

Split payment do modernizacji

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP