Gmina odliczy VAT od wydatków na sieć wodno-kanalizacyjną

Sprzedaż opodatkowana VAT realizowana przez zakład budżetowy powinna zostać uznana za czynności opodatkowane gminy. Jednostka samorządowa ma zatem prawo do odliczenia podatku z faktur dokumentujących wydatki poniesione na budowę oraz utrzymanie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Publikacja: 12.09.2016 02:00

Gmina odliczy VAT od wydatków na sieć wodno-kanalizacyjną

Foto: 123RF

Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 17 sierpnia 2016 r. (IBPP3/4512-329/16-1/MN).

Gmina, jako czynny podatnik VAT, poniosła wydatki na rozbudowę i utrzymanie sieci kanalizacyjnej oraz wodociągowej. Jednocześnie, ustawowe zadania z zakresu dostawy wody oraz odprowadzania ścieków realizowane były przez jednostkę organizacyjną gminy – Zakładu Usług Wodnych i Komunalnych – będący jej zakładem budżetowym. Na moment złożenia wniosku o interpretację zakład był zarejestrowany jako odrębny od gminy podatnik VAT.

Po zrealizowaniu inwestycji, infrastruktura wodno-kanalizacyjna została przekazana do zakładu w nieodpłatne użytkownie. Zarówno wydatki inwestycyjne, jak i bieżące były dokumentowane fakturami VAT wystawianymi na rzecz gminy. Natomiast faktury z tytułu sprzedaży usług dostawy wody oraz odprowadzania ścieków wystawiał z podaniem swojego własnego numeru NIP gminny zakład.

Gmina zadała pytanie czy z tytułu poniesionych wydatków przysługuje jej prawo do odliczenia VAT. Zdaniem gminy, czynności opodatkowane VAT po stronie jej zakładu budżetowego powinny być traktowane jak jej własne, a w związku z tym ma ona prawo do odliczenia tego podatku.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy. W wydanej interpretacji uznał on stanowisko gminy za nieprawidłowe. W konsekwencji gmina wezwała – bezskutecznie – organ do usunięcia naruszenia prawa ww. interpretacją indywidualną.

W dalszej kolejności gmina złożyła skargę na wydaną interpretację i wniosła o jej uchylenie. WSA w Gliwicach wyrokiem z 17 lutego 2016 r. (III SA/Gl 1188/15) uchylił zaskarżoną interpretację, powołując się m.in. na wyrok TSUE z 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14 Gmina Wrocław. Sąd uznał w wydanym wyroku, że gmina ma prawo do odliczenia VAT z faktur zakupowych związanych z realizacją inwestycji z uwagi na to, że inwestycje te były następnie wykorzystywane do sprzedaży opodatkowanej VAT przez jednostkę organizacyjną gminy. Zgodnie z orzeczeniem - w myśl wyroku TSUE –nie można uznać, że samorządowy zakład budżetowy wykonuje działalność gospodarczą we własnym imieniu, na własny rachunek i własną odpowiedzialność, a w związku z tym realizowana przez niego sprzedaż opodatkowana VAT powinna zostać uznana za czynności opodatkowane gminy. Minister finansów został zobowiązany wyrokiem do wydania interpretacji zgodnej z jego wykładnią, a więc przyznającej gminie prawo do odliczenia zarówno od wydatków bieżących, jak i inwestycyjnych. W rezultacie, 17 sierpnia 2016 r. została wydana omawiana interpretacja powtarzająca tezy orzeczenia sądu.

Komentarz eksperta

Joanna Perzanowska-Kuśnierek, menedżer w Zespole Podatków Pośrednich w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.

Problematyka prawa do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, w sytuacji przekazania inwestycji do gminnej jednostki organizacyjnej (zakładu budżetowego lub jednostki budżetowej) jest kwestią dosyć powszechną wśród gmin i miast w całej Polsce.

Praktyka podatkowa w tym zakresie zmieniała się w ciągu ostatnich lat, przesuwając się w stronę wykładni korzystnej dla jednostek samorządu terytorialnego. Początkowo, w celu odliczenia VAT od wydatków inwestycyjnych oraz bieżących, jednostki samorządu terytorialnego podpisywały ze swoimi zakładami lub jednostkami budżetowymi umowy dzierżawy infrastruktury albo umowy usług usługi przesyłu wody oraz ścieków bytowo-gospodarczych. W konsekwencji, gminy wystawiały na rzecz swoich jednostek organizacyjnych faktury VAT dokumentujące ww. czynności opodatkowane, w związku z czym przysługiwało im – w całości lub w części - prawo do odliczenia VAT od poniesionych wydatków.

Momentem przełomowym dla tej praktyki była wydana 24 czerwca 2013 r. uchwała NSA (I FPS 1/13). Zgodnie z jej rewolucyjną na tamten moment tezą, gminne jednostki budżetowe nie powinny być traktowane jako odrębni od jednostek samorządu terytorialnego podatnicy VAT. Tego typu interpretacja przepisów ustawy o VAT, oznacza, że jednostce samorządu terytorialnego przysługuje prawo do odliczenia VAT od zakupów dotyczących czynności opodatkowanych, wykonywanych przez jej jednostkę budżetową. Praktyka ta początkowo nie była respektowana przez organy podatkowe, jednak została dość szybko rozciągnięta przez sądy administracyjne na zakłady budżetowe gmin.

Wyżej wymienioną uchwałę potwierdził ostatecznie wyrok TSUE z 29 września 2015 r. w sprawie Gminy Wrocław, w którym sąd unijny odmówił jednostkom budżetowym statusu podatnika VAT. Niecały miesiąc później, NSA uchwałą z 26 października 2015 r. (I FPS 4/15) potwierdził zastosowanie takiej praktyki również do gminnych zakładów budżetowych. Na tym gruncie wydana została omawiana interpretacja.

Mimo wyroku na poziomie unijnym omawiana praktyka może podlegać dalszym zmianom. Tym razem dyskusja została przeniesiona na nieco inny grunt. Rozważano bowiem czy gmina, realizując inwestycję w infrastrukturę wod-kan, działa jako organ władzy publicznej (i nie ma w związku z tym prawa od odliczenia), czy występuje w charakterze podatnika VAT i jest uprawniona jest do odliczenia VAT od poniesionych wydatków. Kwestię rozstrzygać będzie rozszerzony skład NSA.

Współautorem komentarza jest Grzegorz Arczewski, starszy konsultant w Zespole Podatków Pośrednich w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.

Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 17 sierpnia 2016 r. (IBPP3/4512-329/16-1/MN).

Gmina, jako czynny podatnik VAT, poniosła wydatki na rozbudowę i utrzymanie sieci kanalizacyjnej oraz wodociągowej. Jednocześnie, ustawowe zadania z zakresu dostawy wody oraz odprowadzania ścieków realizowane były przez jednostkę organizacyjną gminy – Zakładu Usług Wodnych i Komunalnych – będący jej zakładem budżetowym. Na moment złożenia wniosku o interpretację zakład był zarejestrowany jako odrębny od gminy podatnik VAT.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów