fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Opłata za ogrzewanie z VAT

Fotolia.com
Nawet gdy mieszkanie nie ma odrębnych liczników zużycia energii i opłaty liczone są w zryczałtowany sposób, nie są one elementem czynszu najmu.

Takiego zdania jest dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), który w niedawnej interpretacji nie zgodził się na zwolnienie z VAT opłat za energię cieplną pobieranych od najemców przez gminę.

Zawiera ona umowy najmu lokali mieszkalnych, zgodnie z którymi opłaty za centralne ogrzewanie wyliczone są na podstawie kryterium powierzchni mieszkania i stawki wynikającej z kalkulacji poniesionych kosztów.

Najemcy lokali nie mają indywidualnych liczników zużycia energii cieplnej i nie mają też możliwości wyboru dostawcy energii.

Pytanie gminy dotyczyło zasad opodatkowania sprzedaży energii, tj. czy powinna być ona zwolniona z VAT, czy też gmina powinna doliczyć do tej należności 23 proc. podatku. Najem i dzierżawa nieruchomości o charakterze mieszkalnym wyłącznie na cele mieszkaniowe są zwolnione z podatku. Gmina uznała, że do dostawy ciepła powinna zastosować tę samą zasadę, traktując świadczenie jako część zwolnionej z VAT usługi najmu.

Zgodnie bowiem z bogatym orzecznictwem sądowym i stanowiskiem fiskusa podatnik nie powinien sztucznie wydzielać z jednego świadczenia poszczególnych jego części w celu odmiennego ich opodatkowania. W tym przypadku nie budzi wątpliwości, że usługą główną, która wyznaczałaby zasady opodatkowania wszystkich świadczeń składających się na jedną usługę kompleksową, byłby zwolniony z VAT najem.

Dyrektor KIS odpowiedział, że w tym przypadku znajdzie zastosowanie zasada przeciwna, wg której każde świadczenie powinno traktować się indywidualnie. Przywołał przy tym orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. C 42/14), wydane w polskiej sprawie. TSUE uznał, że zasadniczo dostawa mediów jest świadczeniem odrębnym. Przyznał przy tym, że okoliczności poszczególnych spraw mogą przesądzać, że będzie inaczej, np. w przypadku najmu krótkoterminowego lub lokali biurowych pod klucz.

Sam brak liczników, zdaniem dyrektora KIS, nie przesądza o zwolnieniu z podatku.

numer interpretacji: 0115-KDIT1-1.40 12.108.2017.1.MN

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA