Możliwość sprostowania decyzji nie jest ograniczona terminem

Sprostowanie może nastąpić z urzędu lub na żądanie strony. Nie może ono doprowadzić do merytorycznej zmiany rozstrzygnięcia.

Publikacja: 29.05.2018 05:50

Możliwość sprostowania decyzji nie jest ograniczona terminem

Foto: 123RF

- Strona po otrzymaniu decyzji nie zauważyła, że jest w niej omyłka. Była zadowolona z decyzji i nie wniosła od niej odwołania. Czy, mimo to, może zwrócić się do organu, który wydał decyzję, o jej sprostowanie?

Tak.

Zgodnie z art. 113 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) organ może – z urzędu lub na żądanie strony – prostować w drodze postanowienia błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w decyzjach wydanych przez ten organ. Na postanowienie w sprawie sprostowania służy zażalenie (art. 113 § 3 k.p.a.).

Przyjmuje się, że przez błąd rachunkowy należy rozumieć omyłkę w wykonaniu działania matematycznego, przy założeniu, że elementy przyjęte za podstawę tego działania były ustalone przez organ w prawidłowy sposób. Błędem pisarskim jest np. niewłaściwe użycie wyrazu, w szczególności niezgodne z jego znaczeniem w języku polskim, nieprawidłowa pisownia, odmiana czy ortografia bądź niezamierzone opuszczenie jednego lub więcej wyrazów. Natomiast innymi oczywistymi omyłkami mogą być omyłki polegające na tym, że w decyzji wyrażono coś, co w widoczny sposób jest niezgodne z myślą wyrażoną jednoznacznie przez organ, a zostało wypowiedziane tylko przez przeoczenie, niewłaściwy dobór słowa itp.

Oczywistość błędu pisarskiego, rachunkowego czy innego powinna wynikać z natury samego błędu bądź np. z porównania rozstrzygnięcia z uzasadnieniem decyzji, z treścią żądania strony lub z materiałami znajdującymi się w aktach sprawy (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 20 października 2017 r., sygn. I SA/Lu 670/17, LEX nr 2427682). Wszystkie te wady muszą mieć charakter techniczny i nieistotny, co oznacza, że nie mogą prowadzić do zmiany rozstrzygnięcia lub znacząco modyfikować stan faktyczny ustalony w sprawie (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 października 2017 r., sygn. II OSK 2530/16, LEX nr 2379083).

Art. 113 § 1 k.p.a. nie wymaga, aby skutkiem sprostowania było usunięcie wszystkich błędów i omyłek w określonej decyzji (wyrok NSA z 24 września 2015 r., sygn. II OSK 2798/13, LEX nr 2091955). W razie wniesienia odwołania przez stronę, korekty oczywistej omyłki mógłby dokonać także organ odwoławczy. Jak wyjaśniono w wyroku NSA w Warszawie z 18 lipca 2001 r. (sygn. V SA 3928/00, LEX nr 53955), podstawą tego rodzaju działania może być art. 138 § 1 pkt 2 k.p.a. Skoro w tym trybie organ odwoławczy może skorygować orzeczenie merytorycznie, to tym bardziej może dokonać sprostowania, działając jednak w formie procesowej właściwej dla art. 138 k.p.a. (decyzja), a nie dla art. 113 k.p.a. (postanowienie).

Niewniesienie odwołania nie pozbawiło jednak oczywiście strony uprawnienia do żądania sprostowania decyzji. Podkreśla się, że możliwość sprostowania błędów pisarskich i rachunkowych oraz innych oczywistych omyłek nie jest ograniczona terminem (por. np. wyrok NSA w Warszawie z 29 czerwca 1999 r., sygn. IV SA 1015/97, LEX nr 47274). W wyroku NSA z 20 kwietnia 2007 r. (sygn. II OSK 660/06, LEX nr 325277) zwrócono uwagę, że właściwym do prostowania omyłek w trybie art. 113 k.p.a. jest organ właściwy miejscowo i rzeczowo w dacie dokonywania sprostowania, a nie ten, który był pierwotnie właściwy i na skutek zmiany przepisów tę właściwość utracił.

podstawa prawna: art. 113 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1257 ze zm.)

- Strona po otrzymaniu decyzji nie zauważyła, że jest w niej omyłka. Była zadowolona z decyzji i nie wniosła od niej odwołania. Czy, mimo to, może zwrócić się do organu, który wydał decyzję, o jej sprostowanie?

Tak.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Sądy i trybunały
Sędzia Michał Laskowski: Tomasz Szmydt minął się z powołaniem