Nagroda im. Gieysztora dla prof. Jerzego Limona

Twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odebrał ją na Zamku Królewskim w Warszawie.

Aktualizacja: 26.02.2020 09:04 Publikacja: 26.02.2020 09:00

Nagroda im. Gieysztora dla prof. Jerzego Limona

Foto: Fotorzepa, Monika Kuc

Profesor Jerzy Limon został uhonorowany za stworzenie wyjątkowego miejsca, łączącego tradycję z nowoczesnością. Promującego sztukę nowoczesną w odniesieniu do tradycji i klasyki.

Nagroda imienia profesora Aleksandra Gieysztora przyznana została przez Fundację Citi Handlowy im. Leopolda Kronnenberga po raz  21.

Prof. Andrzej Rottermund, przewodniczący Kapituły Nagrody przypomniał, że Gdański Teatr Szekspirowski, otwarty w 2014 roku,  nawiązuje do pierwszego teatru publicznego w Polsce, istniejącego w Gdańsku od początku XVII wieku i funkcjonującego przez blisko dwa stulecia. - Nagrodę przyznano również za stworzenie żywego miejsca dziedzictwa kultury, miejsca, w którym odbywają się spektakle i koncerty na najwyższym poziomie, happeningi i wystawy – wydarzenia, które czerpią z przeszłości i kreują nowy wymiar sztuki - mówił.

A laureat podkreślał: - Niezwykłość tego miejsca polega na tradycji. Ponad 400 lat temu do Gdańska zaczęli przyjeżdżać aktorzy angielscy. To tu działał pierwszy publiczny teatr Rzeczpospolitej. Najbardziej dumny jestem z tego, że przywracamy tradycję międzynarodowych kontaktów teatralnych, kulturowych Gdańska i Polski ze światem.

I dodawał, że niestety dziś żyjemy w czasach, w których z językiem coś jest nie tak i słowa często już nie są w stanie unieść treści, jak było do niedawna. Dotknął nas wirus pustosłowia. Laureat ostrzegał też przed podporządkowaniem języka gramatyce ideologii. I przypominał, że teatr pozostaje dziedziną, która nadal stoi na straży słowa.

Prof. Jerzy Limon utworzył w 1989/1990  roku Fundację Theatrum Gedanense, która postawiła sobie za cel odbudowę w Gdańsku teatru elżbietańskiego. Gdański Teatr Szekspirowski został wzniesiony według projektu włoskiego architekta prof. Renato Rizzi. GTS prezentuje zarówno dorobek najważniejszych twórców z kraju i zagranicy. Organizuje wydarzenia z kręgu sztuk performatywnych, literatury, sztuk wizualnych oraz prowadzi działania edukacyjne.

Od początku prof. Limon jest jego dyrektorem, a także twórcą międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Profesor jest też autorem wielu książek, m.in. „Szekspir bez cenzury”, „Młot na poetów albo Kronika ściętych głów”, „Brzmienia czasu. O aktorstwie i mowie scenicznej”. I laureatem licznych nagród. W 2014 roku odznaczony został Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego, przyznanym przez  Królową Elżbietę II, za zasługi dla polsko-brytyjskiej współpracy kulturalnej.

Nagroda im prof. Aleksandra Gieysztora jest prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym od 1999 roku za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego. Patron wyróżnienia był polskim humanistą o międzynarodowej sławie, prezesem Polskiej Akademii Nauk, członkiem Rady Fundacji Kronenberga. Wśród laureatów nagrody znaleźli się dotychczas m.in. Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda, prof. Norman Davies, prof. Jacek Purchla, Anda Rottenberg i Leon Tarasewicz.

Profesor Jerzy Limon został uhonorowany za stworzenie wyjątkowego miejsca, łączącego tradycję z nowoczesnością. Promującego sztukę nowoczesną w odniesieniu do tradycji i klasyki.

Nagroda imienia profesora Aleksandra Gieysztora przyznana została przez Fundację Citi Handlowy im. Leopolda Kronnenberga po raz  21.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Teatr
Łódzki festiwal nagradza i rozpoczyna serię prestiżowych festiwali teatralnych
Teatr
Siedmioro chętnych na fotel dyrektorski po Monice Strzępce
Teatr
Premiera spektaklu "Wypiór", czyli Mickiewicz-wampir grasuje po Warszawie
Teatr
„Równi i równiejsi” wracają. „Folwark zwierzęcy” Orwella reżyseruje Jan Klata
Teatr
„Elisabeth Costello” w Nowym Teatrze. Andrzej Chyra gra diabła i małpę