Premiera spektaklu "Wypiór", czyli Mickiewicz-wampir grasuje po Warszawie

Magdalena Boczarska i Mateusz Banasiuk, pierwszy raz na scenie razem, Monika Janik-Hussakowska oraz Oskar Hamerski jak Mickiewicz-wampir grają w premierze Teatru Imka w reżyserii Pawła Świątka według książki Grzegorza Uzdańskiego „Wypiór”.

Publikacja: 16.04.2024 12:46

Premiera spektaklu "Wypiór", czyli Mickiewicz-wampir grasuje po Warszawie

Foto: Teatr IMKA

Nominowana do nagrody Nike książka Grzegorza Uzdańskiego „Wypiór" – tytuł znaczy tyle co upiór lub wampir – przenosi Mickiewicza ze sfery publicznej i historycznej do prywatnej, współczesnej.

Premiera spektaklu "Wypiór" Pawła Świątka. Adam Mickiewicz na Zbawiksie

Autor opowiedział wierszem historię Łukasza i Marty, którzy zamieszkali w okolicach warszawskiego Placu Zbawiciela – Zbawiksa – czyli epicentrum życia hipsterów.  Para przejęła po wuju mieszkanie, gdzie w szafie... No właśnie – Uzdański ironicznie nawiązuje do motywu „trupa w szafie", lokując w meblu Adama Mickiewicza.

Dotrwał on do naszych czasów jako wampir i nie jest to wyłącznie metafora, bo ssie z nas krew przy każdej możliwej okazji. Dla Łukasza, który jest poetą współczesnym i stara się zaistnieć na trudnym rynku poezji, ale też w świadomości swojej ukochanej Marty, to wyjątkowo trudne tło, a i konkurencja. Tym bardziej, że Marta pracuje w Muzeum Mickiewicza.

Marta próbuje też pisać powieść „Towianka", udowadniając, że zarzuty wobec guru Mickiewicza Andrzeja Towiańskiego, założyciela Koła Sprawy Bożej, są nieuczciwe. Dlatego warto odrodzić jego myślenie o duchowej rewolucji, co jest polemiką Marty z książkami o Mickiewiczu Krzysztofa Rutkowskiego i powieścią „Mesjasze" Györgya Spiró.

Czytaj więcej

„Wypiór” w teatrze Syrena. Wieszcz pragnie krwi

Upiór na Zbawiksie. Mickiewicz ukąszony w Stambule

Co robi Mickiewicz u Uzdańskiego? Zarażony wampiryzmem w Stambule (ależ rozrabiał, gdy trumna z nim płynęła do Francji!) kryje się przed słońcem, może wykonywać tylko nocne prace i szuka krwi w szpitalach. Ale ostrzegam też przed jego nocnymi łowami na Polu Mokotowskim czy parkiecie Cafe Kulturalna.

Więcej nie zdradzę, wspominając tylko, że autor w stylu dygresyjnego poematu Słowackiego „Beniowski" opisuje wierszem, jak przebiegają dzisiejsze akty seksualne, co myślą kochankowie w ich trakcie, czego szukają na Tinderze i jakie są tego konsekwencje. Pełno jest też odwołań do modnych seriali i piosenek, mamy też stylizowane zapiski samego Mickiewicza i jego maile do przyjaciela z Litwy, Ignacego Domeyki.

Fascynujące jest to, że Grzegorz Uzdański napisał swoją dwustustronicową książkę w przeważającej części klasycznym wierszem. Nie zaskoczyło to być może czytelników, którzy znali tekst najpierw z Facebooka, a potem z wersji książkowej „Nowe wiersze starych poetów", czyli rewelacyjnych pastiszów naszych klasyków poezji, napisanych właśnie przez Uzdańskiego.

Adaptacja, dramaturgia: Tomasz Jękot

Reżyseria: Paweł Świątek

Scenografia, kostiumy: Karolina Mazur

Muzyka: Weronika Krówka

Produkcja: Fundacja Imka

Nominowana do nagrody Nike książka Grzegorza Uzdańskiego „Wypiór" – tytuł znaczy tyle co upiór lub wampir – przenosi Mickiewicza ze sfery publicznej i historycznej do prywatnej, współczesnej.

Premiera spektaklu "Wypiór" Pawła Świątka. Adam Mickiewicz na Zbawiksie

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Teatr
"Wypiór". Mickiewicz był hipsterem i grasuje na Zbawiksie
Teatr
Krystyna Janda na Woronicza w Teatrze TV
Teatr
Łódzki festiwal nagradza i rozpoczyna serię prestiżowych festiwali teatralnych
Teatr
Siedmioro chętnych na fotel dyrektorski po Monice Strzępce
Teatr
„Równi i równiejsi” wracają. „Folwark zwierzęcy” Orwella reżyseruje Jan Klata
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?