Aktualizacja: 16.03.2025 07:43 Publikacja: 17.04.2024 20:27
Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik
Wielomiesięczny konflikt wokół dyrekcji Moniki Strzępki, kierującej Teatrem Dramatycznym w Warszawie po kontrowersyjnym konkursie, zakończył się na początku roku doręczeniem dyrektorce w jej gabinecie decyzji o odwołaniu. Wcześniej była rozmowa w ratuszu i podział w zespole, a także w kobiecym kolektywie, który wraz ze Strzępką kierował teatrem.
Przełomowym wydarzeniem przed grudniową premierą „Heks” Agnieszki Szpili była rezygnacja pisarki z udziału w premierze, po dramatycznych próbach, a także postawa kilku aktorek, uzależniających doprowadzenie do premiery w zamian za dymisję Moniki Strzępki. Dyrektorka najpierw się zgodziła na warunki, potem tłumaczyła, że to szantaż. Premiery nie było.
„Iwona, księżniczką Burgunda” Adama Orzechowskiego z Teatru Wybrzeże rozpocznie 15 marca Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, który ponownie otwiera sezon najważniejszych festiwali.
W cieniu konkursu na dyrektora Opery Narodowej, w którym najbardziej emocjonuje los Mariusza Trelińskiego, trwa wymiana szefów innych teatrów w Polsce. Nie zawsze przebiega ona bez problemów, a nawet protestów.
Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, powołała Jana Klatę na stanowisko dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie. Pięcioletnia kadencja nowego dyrektora rozpocznie się 1 września 2025 r.
W Teatrze Syrena tym razem widzowie nie klaszczą w rytm chwytliwych melodii, nie wykrzykują radośnie po efektownych popisach tanecznych. Spektakl „Na prochach” atakuje mocno, jest niczym uderzenie w głowę.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Łódzki Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych ponownie otworzy sezon najważniejszych festiwali.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Spektakle „Laborantka” i „Na prochach” to diagnozy obecnego i nadchodzącego świata, a nawet więcej: przestrogi przed katastrofą.
Amerykański magazyn „Time” przygotował coroczne zestawienie zatytułowane „World's Greatest Places” zbierające najciekawsze miejsca na świecie, które warto odwiedzić w 2025 roku. Wśród rekomendacji znalazła się Polska, a właściwie – polskie muzeum.
Lista podejrzanych w sprawie wypadku na Trasie Łazienkowskiej nie jest zamknięta. Dołączą do niej osoby, które pomogły Łukaszowi Ż. uciec do Niemiec – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Polski sąd odmówił listu żelaznego byłemu prezesowi RARS i jest to ostateczna decyzja. Jego powrót do kraju zależy już tylko od brytyjskiego sądu, a to może potrwać.
Truli właścicieli mieszkań skażoną wódką, by nie „przerwać hossy”, i przejmowali ich lokale. Będzie kolejny proces tzw. gangu trucicieli. Przed sądem stanie dziewięć osób, w tym trzech adwokatów mających pomagać w procederze. Tym razem szanse na udowodnienie, że z premedytacją doprowadzali do śmierci ofiar, są większe niż przy pierwszym procesie.
Ośrodka Karta, który powstał w czasach PRL, a w jego zasobach są unikalne archiwa, apeluje o wsparcie. Można kupować książki wydane przez tą fundację lub przekazać 1,5 proc. podatku.
„Iwona, księżniczką Burgunda” Adama Orzechowskiego z Teatru Wybrzeże rozpocznie 15 marca Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, który ponownie otwiera sezon najważniejszych festiwali.
Policja i inne służby nie radzą sobie ze zwalczaniem przestępczości, w tym cudzoziemskiej – uważa niemal połowa badanych w sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas