Rosja dodała reżyserkę i dramatopisarkę na listę „terrorystów i ekstremistów”

Rosyjska reżyserka teatralna Żenia Berkowicz i dramatopisarka Swietłana Petryczuk zostały dodane do oficjalnej listy „terrorystów i ekstremistów”. Oczekują na proces pod zarzutem „usprawiedliwiania terroryzmu”.

Publikacja: 15.04.2024 22:53

Kreml nie komentuje poszczególnych przypadków, ale twierdzi, że Rosja prowadzi egzystencjalną walkę

Kreml nie komentuje poszczególnych przypadków, ale twierdzi, że Rosja prowadzi egzystencjalną walkę z Zachodem i musi stanowczo stać na straży swoich praw

Foto: Gavriil GRIGOROV / POOL / AFP

Kobiety zostały aresztowane w maju ubiegłego roku. Zarzuty, jakie im postawiono, dotyczą wielokrotnie nagradzanej sztuki o Rosjankach, które poślubiły bojowników Państwa Islamskiego.

Rosyjski rejestr „terrorystów i ekstremistów”

Rejestr „terrorystów i ekstremistów” jest publikowany w Internecie i prowadzony przez Rosfinmonitoring, agencję państwową uprawnioną do zamrażania aktywów osób i podmiotów znajdujących się na liście, nawet jeśli nie zostały one jeszcze skazane za przestępstwo.

Czytaj więcej

Rosja umieszcza szefa wywiadu wojskowego Ukrainy na liście terrorystów

Berkowicz (38 l.) i Petryczuk (43 l.) należą do wielu tysięcy osób i podmiotów, które zostały w podobny sposób wyznaczone w związku z tłumieniem domniemanej działalności wywrotowej. Nasiliła się ona po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 r.

Rosja prowadzi egzystencjalną walkę z Zachodem

Kreml nie komentuje poszczególnych przypadków, ale twierdzi, że Rosja prowadzi egzystencjalną walkę z Zachodem i musi stanowczo stać na straży swoich praw i się bronić.

Temat sztuki stał się przedmiotem zainteresowania innych artystów, obrońców praw człowieka i działaczy na rzecz wolności słowa

Spektakl „Finist the Bright Falcon” został napisany przez Swietłanę Petryczuk, a jego premiera odbyła się w 2020 roku pod dyrekcją Żeni Berkowicz. Temat sztuki stał się przedmiotem zainteresowania innych artystów, obrońców praw człowieka i działaczy na rzecz wolności słowa.

Podczas styczniowego wystąpienia w sądzie Berkowicz zwróciła się wierszem do sędziego, stosując satyrę na powtarzalne i powolne tempo postępowań oraz opisując ból, przez który przechodzi ona i jej rodzina.

Kobiety zostały aresztowane w maju ubiegłego roku. Zarzuty, jakie im postawiono, dotyczą wielokrotnie nagradzanej sztuki o Rosjankach, które poślubiły bojowników Państwa Islamskiego.

Rosyjski rejestr „terrorystów i ekstremistów”

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Trump otrzyma głos swojej głównej rywalki. "Biden to katastrofa"
Polityka
To koniec rządów konserwatystów? Rishi Sunak ogłasza wybory w Wielkiej Brytanii
Polityka
Rozpad skrajnej prawicy w Unii Europejskiej. Le Pen odcina się od AfD
Polityka
Marine Le Pen odcina się od niemieckiego AfD. Powodem wypowiedzi o nazistach
Polityka
Irlandia, Hiszpania i Norwegia ogłoszą uznanie Palestyny jako państwa. Izrael reaguje