Wybór prac reprezentujących ten okres pokazuje na kilku poziomach interpretacyjnych najbardziej charakterystyczne style oraz tendencje połowy lat 60. XX wieku. Zaprezentowano 170 plakatów, które ukazują odbiorcy najważniejsze wydarzenia tamtego czasu. Plakaty odnoszą się między innymi do pacyfistycznych ruchów antywojennych, zimnej wojny, konfliktu w Wietnamie, rewolucji kubańskiej, ruchów awangardowych w sztukach plastycznych czy nowych zjawisk w kinie, teatrze i muzyce. 

 

W Muzeum w Wilanowie zaprezentowano prace światowej sławy twórców, takich jak Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Robert Indiana, Peter Max, Martin Sharp, Frank Stella czy Tadanori Yokoo.
 
Wystawa ma na celu udowodnić, że powstanie przed pięćdziesięciu laty Muzeum Plakatu w Wilanowie, dokonało się w najbardziej sprzyjających ku temu okolicznościach. Można powiedzieć, że była to współrzędna wspomnianych procesów oraz dodatkowa stymulacja dla zjawisk artystycznych. Wiele łączyło ten szczególny moment rozwoju specyficznego gatunku sztuki, jakim był plakat, z rolą i rangą jaką na międzynarodowej arenie zyskała polska szkoła plakatu.

Lata 60. ubiegłego wieku były okresem, w którym plakat przestał być traktowany jako gatunek pośredni pomiędzy wielką sztuką a sztukami użytkowymi. Odnaleziono w nim niespotykaną wcześniej rozmaitość form, od pop-artu po neosecesję i psychodelię, ścierających się z wpływami międzynarodowego stylu typograficznego i indywidualizmem polskich przedstawicieli tego gatunku. Grafika projektowa inicjowała i jednocześnie odbijała refleksy zmieniających się mód oraz trendów ówczesnej popkultury.
 
Również budynek Muzeum Plakatu stał się precedensem w historii warszawskiej architektury. Był to pierwszy kompleks architektoniczny wzniesiony w czasach PRL-u z przeznaczeniem na muzeum i uwzględniający jego zasadnicze funkcje. Budynek zaprojektowany przez architektów Barbarę Kossuth i Jacka K. Cydzika, przy współpracy z konstruktorem Adamem Pulikowskim stał się jedną z ikon polskiego modernizmu. Przemyślany i obliczony na efekt współbrzmienia projekt stał się próbą rekonstrukcji czasu.

Wystawę „+ - 1968” oglądać można do 16 września w Muzeum Plakatu w Wilanowie.