Sporty motorowe

Rajd Polski: Latvala wygrywa Power Stage, awansuje na 3. miejsce w klasyfikacji generalnej

Debiut zespołu TOYOTA GAZOO Racing w Rajdzie Polski przyniósł wygraną Jariego-Mattiego Latvali w Power Stage. W wymagającej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata Latvala wygrał 4 odcinki specjalne i zdobył 5 punktów. Dodatkowe punkty zagwarantowały mu awans na 3. miejsce w klasyfikacji generalnej kierowców.

Zespół TOYOTA GAZOO Racing po raz pierwszy wystartował w Rajdzie Polski. 74. edycja rajdu w Mikołajkach stanowiła 8. rundę sezonu 2017 Rajdowych Mistrzostw Świata.

W piątek Jari-Matti Latvala wygrał trzy odcinki i znalazł się na czele stawki. W sobotę, w czasie najdłuższego dnia imprezy, fiński zawodnik przerwał udział w rajdzie z powodu problemów technicznych, zanim miał szansę stoczyć walkę o zwycięstwo. Powrócił w niedzielę, by wygrać finałowy Power Stage. Juho Hänninen zakończył Rajd Polski na 10. pozycji.

Power Stage w Paprotkach o długości 18,68 km był ostatnim z 4 odcinków specjalnych rozegranych w niedzielę. Ostatniego dnia Latvala powrócił na trasę z zamiarem zdobycia punktów w Power Stage. Fiński kierowca dojechał na metę OS Paprotki jako pierwszy z przewagą 4,9 s nad rywalami. Hänninen także miał problemy z samochodem w sobotę, lecz powrócił do gry ostatniego dnia i wysunął się na 10. pozycję, zdobywając punkty po raz 6. w tym sezonie.

„Ostatniego dnia udało nam się zrealizować nasze cele – Jari-Matti zdobył maksymalną liczbę punktów na Power Stage, a Juho znalazł się w pierwszej dziesiątce. Jari-Matti dobrze sobie poradził z sobotnim rozczarowaniem, kiedy to musiał przerwać udział w rajdzie, i w niedzielę ponownie uzyskał bardzo dobrą prędkość, tak jak pierwszego dnia. Ostateczny wynik nie był taki, jakiego oczekiwaliśmy, ale tempo uzyskane w Mikołajkach nastraja nas pozytywnie przed Rajdem Finlandii” – powiedział dyrektor zespołu, Tommi Mäkinen.

„Konieczność przerwania udziału w rajdzie w sobotę była przykrym doświadczeniem, ale ważne, że wróciliśmy na trasę i udało nam się wygrać Power Stage. Byłem bardzo skoncentrowany przed ostatnim odcinkiem, analizowałem każdy zakręt i moment hamowania, co przyniosło dobre rezultaty. Zdobyliśmy dodatkowe 5 punktów i umocniłem się w przekonaniu, że nasz samochód jest bardzo szybki i pozwoli nam mocno naciskać na rywali w nadchodzących rajdach. Dziękuję zespołowi za przygotowanie samochodu do powrotu na trasę w niedzielę. Pięć punktów, które zdobyłem na Power Stage, może mieć duże znaczenie w tych mistrzostwach” – skomentował Jari-Matti Latvala, kierowca Yarisa WRC nr 10.

Kolejna runda Rajdowych Mistrzostw Świata, Rajd Finlandii, zostanie rozegrana od 27 do 30 lipca. To jeden z najsłynniejszych rajdów w kalendarzu WRC, znany z szybkich odcinków specjalnych na szutrowych, leśnych drogach i spektakularnych hop. Bazą imprezy jest miasto Jyvaskyla. Na starcie rodzimego rajdu staną wszyscy trzej kierowcy Toyoty – Jari-Matti Latvala, Juho Hänninen i Esapekka Lappi.

FIA WRC 2017 – Rajd Polski – klasyfikacja

1    Thierry Neuville / Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC)      2h40m46,1s

2   Hayden Paddon / Seb Marshall (Hyundai i20 Coupe WRC)      +1m23,9s

3    Sebastien Ogier / Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC)               +2m20,8s

4   Dani Sordo / Marc Marti (Hyundai i20 Coupe WRC)                  +2m47,4s

5    Stephane Lefebvre / Gabin Moreau (Citroen C3 WRC)      +3m11,8s

6   Teemu Suninen / Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC)              +3m16,8s

7    Mads Ostberg / Ola Floene (Ford Fiesta WRC)                   +3m39,6s

8   Elfyn Evans / Daniel Barritt (Ford Fiesta WRC)      +4m39,1s

9   Andreas Mikkelsen / Anders Jaeger (Citroen C3 WRC)      +4m43,5s

10 Juho Hänninen / Kaj Lindström (Toyota Yaris WRC)         +4m53,7s

20 Jari-Matti Latvala / Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC)         +28m01,0s

Nie ukończył         Esapekka Lappi / Janne Ferm (Toyota Yaris WRC)

 

FIA WRC 2017 - klasyfikacja kierowców po 8 z 13 rund

1    Sebastien Ogier           160

2   Thierry Neuville            149

3   Jari-Matti Latvala      112

4   Ott Tanak         108

5    Dani Sordo       82

6   Elfyn Evans      57

7    Hayden Paddon           51

8   Craig Breen     43

9   Juho Hänninen            30

10  Kris Meeke       27

13  Esapekka Lappi          20

 

FIA WRC 2017 - klasyfikacja producentów po 8 z 13 rund

1   M-Sport World Rally Team      259

2   Hyundai Motorsport   237

3   TOYOTA GAZOO Racing WRT          153

4   Citroen Total Abu Dhabi World Rally Team            117

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL