fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

HFPC: p.o. prezesa TK poza konstytucją

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Trzy podpisane przez prezydenta ustawy dotyczące TK przed wejściem w życie powinny zostać skontrolowane przez Trybunał Konstytucyjny w trybie kontroli prewencyjnej - uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Stanowisko HFPC zostało wydane zanim publicznie poinformowano o podpisaniu ustaw ws. TK  przez prezydenta Andrzeja Dudę i opublikowaniu ich w Dzienniku Ustaw.Chodzi o ustawę z 30 listopada 2016 r. o statusie sędziego Trybunału Konstytucyjnego, ustawę z 30 listopada 2016 r. o trybie i organizacji postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawę z 13 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawę o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

- W ciągu ostatniego roku uchwalono 6 ustaw dotyczących funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. O ile pierwsze trzy miały na celu sparaliżowanie skutecznego działania Trybunału, tj. bieżącą weryfikację tworzonego przez parlament prawa, o tyle trzy obecne uchwalane są w sytuacji zbliżającego się wyboru nowego Prezesa Trybunału Konstytucyjnego - podkreśla HFPC.

Zdaniem Fundacji taka sytuacja stanowi dowód na inflację prawa, która bezpośrednio pogarsza sytuację prawną obywateli.  "W szczególności tych, których sprawy zawisły przed Trybunałem. Organy władzy publicznej, które są zobowiązane do przeciwdziałania takim sytuacjom, nie zrealizowały ciążących na nich konstytucyjnych zobowiązań" - czytamy w wydanym stanowisku.

Fundacja przypomina, że przepisy ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz ustawy – Przepisy przewidują wzbudzają poważne wątpliwości co do ich zgodności z Konstytucją, na co wskazywał m.in. Sąd Najwyższy i Krajowa Rada Sądownictwa.

- Przepisy wprowadzające tworzą „pozakonstytucyjną" instytucję „sędziego pełniącego obowiązki Prezesa Trybunału", który ma zostać wskazany przez Prezydenta RP. To rozwiązanie prowadzi do ominięcia i podważenia konstytucyjnej roli wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego oraz stanowi przykład bezpośredniego wkroczenia władzy wykonawczej w organizację i tryb realizacji zadań władzy sądowniczej. Celem tych rozwiązań jest dopuszczenie do orzekania trzech sędziów wybranych przez Sejm 2 grudnia 2015 r. w sposób niezgodny z prawem, tj. na miejsca już obsadzone - wskazuje HFPC.

Fundacja przypomina, że aktualnym pozostaje obowiązek odebrania przez Prezydenta RP ślubowania od trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego legalnie wybranych przez Sejm VII kadencji w październiku 2015 r.

- Zaniechanie tego obowiązku oraz jednoczesne podpisanie kolejnego pakietu ustaw o Trybunale Konstytucyjnym nie rozwiąże sporu prawnego wokół Trybunału Konstytucyjnego, a jedynie ten spór spotęguje. Ustawy te przed wejściem w życie powinny zostać skontrolowane przez Trybunał Konstytucyjny w trybie kontroli prewencyjnej pod kątem ich zgodności z Konstytucją - twierdzą przedstawiciele Fundacji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA