Reklama
Rozwiń

Sędzia Leszek Mazur nowym przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa

Na pierwszym posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa w nowym składzie wybrano nowego przewodniczącego. Został nim sędzia Leszek Mazur. Zastąpi na tym stanowisku I Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzatę Gersdorf.

Aktualizacja: 27.04.2018 16:45 Publikacja: 27.04.2018 11:19

Krajowa Rada Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa

Foto: rp.pl

Na wstępie piątkowego posiedzenia zaproponowano poszerzenie porządku obrad o wybór dwóch wiceprzewodniczących i trzech członków prezydium.

Następnie Rada przeszła do wyboru nowego przewodniczącego.

Sędzia Maciej Mitera zgłosił na to stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie, Leszka Mazura. Natomiast przedstawiciel prezydenta - sędzia TK w stanie spoczynku Wiesław Johann - zgłosił kandydaturę Teresy Kurcyusz-Furmanik, sędzi Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Na wniosek sędzi Joanny Kołodziej-Michałowicz zarządzono przeprowadzenie głosowania tajnego.

W nim 16 głosów otrzymał sędzia Leszek Mazur, który został nowym przewodniczącym KRS. - Jest to dla mnie zaszczyt, ale jeszcze bardziej obowiązek. Postaram się obowiązki wykonać jak najlepiej. Cieszę się, że KRS rozpoczyna już efektywne działania - powiedział tuż po swoim wyborze sędzia Mazur.

Leszek Mazur urodził się w 1962 r. Studia prawnicze ukończył na wydziale prawa Uniwersytetu Wrocławskiego (z wyróżnieniem). Dwukrotnie nagrodzony w konkursie „Primus inter pares", sędzia od 1993 r., od listopada 2004 r sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie, od 14 lat wizytator do spraw ksiąg wieczystych, gospodarczych, a także cywilnych i rodzinnych. Sporządził ok. 30 opinii o asesorach sądowych, asystentach i referendarzach startujących w konkursach na urząd sędziego – osiem z opiniowanych przez niego osób trafiło do sądu. Na jego koncie brak postępowań dyscyplinarnych i wytyków.

Rozmowa "Rzeczpospolitej" z sędzią Leszkiem Mazurem

Podczas posiedzenia w sposób jawny wybrano wiceprzewodniczących KRS. Zostali nim sędzia Dariusz Drajewicz i sędzia TK w stanie spoczynku Wiesław Johann. Za oboma kandydatami głosowało 20 członków rady. Wstrzymał się jeden.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono