fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sąd Rejonowy w Wadowicach: Mąż-sędzia, żona-prokurator i szwagier-adwokat

Fotorzepa
Nawet wydalenie z zawodu może grozić wiceprezesowi Sądu Rejonowego w Wadowicach, wobec którego wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Sędzia nie wyłączał się ze spraw, w których oskarżała jego żona-prokurator, lub spraw, w których jako adwokat występował jego szwagier - informuje Radio Kraków.

Radio podało w czwartek, że Sąd Okręgowy w Krakowie zakończył badanie akt spraw karnych w wadowickim sądzie.

Jak ustalono w ponad 80 sprawach występował sędzia-mąż i żona-prokurator albo sędzia i jako adwokat jego szwagier. To sytuacja, kiedy z mocy samego prawa sędzia podlega wyłączeniu. Powinien to zrobić zanim proces się rozpocznie, ale tak się nie działo. Sędzia wydawał wyroki i postanowienia. W efekcie 83 sprawy już się uprawomocniły.

- W większości już skierowano do sądów odwoławczych - okręgowego i apelacyjnego - wnioski o wznowienie tych postępowań - powiedziała Radiu Kraków sędzia Beata Górszczyk, rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie.

- W styczniu odbyło się kolegium sądu okręgowego, między innymi ws. tych zdarzeń w Wadowicach. 14 stycznia pan sędzia został przeniesiony do innego wydziału. Mamy też wystąpienie z 24 stycznia do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego - poinformowała sędzia Górszczyk.

Źródło: radiokrakow.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA