Czy I prezes SN wie, co to są sprawy dyscyplinarne sędziów?

Tu nie chodzi o prawnicze spory. Chodzi o wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej.

Aktualizacja: 12.07.2020 10:09 Publikacja: 11.07.2020 00:01

Małgorzata Manowska

Małgorzata Manowska

Foto: Fotorzepa, Sylwia Dominiak

Pytanie zawarte w tytule wydaje się naiwne. Przecież każdy wie, co to są sprawy dyscyplinarne sędziów. Najprostszą definicją jest przyjęcie, że jest to sprawa rozpoznawana w sądzie dyscyplinarnym, w którym możliwe jest zastosowanie kary lub innego środka dyscyplinarnego względem sędziego.

Tymczasem przy okazji sprawy o zezwolenie na pociągnięcie sędziego Igora Tulei do odpowiedzialności karnej (art. 80 usp) próbuje się przekonać opinię publiczną, że nie jest to sprawa dyscyplinarna. Tak twierdził publicznie wiceminister sprawiedliwości Warchoł, aktualny rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Stępkowski, a nawet pierwsza prezes SN – Małgorzata Manowska – w odpowiedzi z 9 czerwca 2020 r. na pismo rzecznika praw obywatelskich. Zdumiewająca przy tym jest argumentacja użyta przez pierwszą prezes: „Postępowanie w sprawie wyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej (...) nie jest postępowaniem rozstrzygającym o odpowiedzialności karnej. Przedmiotem postępowania o zezwolenie na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej jest jedynie ustalenie, czy wersja wydarzeń przez oskarżyciela (...) jest wystarczająco uprawdopodobniona".

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów