fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rzecz o prawie

Test dla ministra Ziobry

Zbigniew Ziobro
Fotorzepa, Jerzy Dudek
W tej kadencji na ocenę ministra sprawiedliwości złożą się raczej bardziej polityczne segmenty szeroko ujętego wymiaru sprawiedliwości, np. prokuratury. W przyszłości jednak udana lub nie reforma sądów cywilnych. Z tej prostej przyczyny, że 80 proc. z 16 mln spraw, które każdego roku wpływają do sądów, to sprawy cywilne: rodzinne, pracownicze i gospodarcze. Ich usprawnienie jest konieczne od dawna.

Wszystkie te sprawy prowadzi się według kodeksu postępowania cywilnego, najczęściej zmienianej ustawy, ale – co jest poza sporem – niegwarantującej do tej pory sprawnych sądów. Jedni mówią, że m.in. z powodu ciągłych zmian, inni, że z powodu sformalizowana.

I chociaż wiele rozwiązań procesu cywilnego jest starych jak nasza cywilizacja i słusznie stanowią jego kanon, nie brak w nim proceduralnych raf, czyhających na potknięcie podsądnego. A proces sądowy to nie tylko złożenie pozwu (który sam zawiera wiele kruczków) czy jedna rozprawa lub wyrok, bo często jest ich więcej. W tej maszynerii, jak w samochodzie, nawet drobna wada, np. nieco zdarta opona, może utrudniać, a nawet uniemożliwiać jazdę, nie mówiąc o niebezpieczeństwie kraksy.

Miejmy nadzieję, że rozpoczęte właśnie w Sejmie prace nad dużą reformą procedury cywilnej zostaną sprawnie sfinalizowane, i ustawa szybko wejdzie w życie. By jednak procesy mogły się kończyć po jednej rozprawie – jak deklaruje Ministerstw Sprawiedliwości – ustawa musi nie tylko usuwać rafy, ale też umożliwiać sędziom sprawniejszą pracę.

EEfekty zobaczymy już w następnej kadencji. Nie wiem, czy Zbigniew Ziobro będzie wciąż ministrem sprawiedliwości, ale będzie za tę reformę oceniany. Ważniejsze od tej oceny są oczywiście efekty. Gdyby sprawność sądów cywilnych istotnie drgnęła, odczułby to nie tylko Kowalski w sprawie pracowniczej czy spadkowej, ale wszyscy. Bo choć dana sprawa dotyka podsądnego, sądownictwo to sprawa wszystkich.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA