Zgodnie z proponowanymi zmianami przedstawionymi przez ekspertów Ordo Iuris - obowiązkowe byłoby wyznaczenie pełnomocnika rodziców w przypadku odebrania im dzieci i umieszczenia ich w rodzinie zastępczej. Propozycja wprowadzałaby również konieczność zwołania przez sąd, co dwa lata, posiedzenia mającego ocenić dalszą zasadność pozostawania dziecka poza jego naturalną rodziną, podczas którego wysłuchani byliby także biologiczni rodzice dziecka.

Czytaj także: RPD o nowym kodeksie rodzinnym, którego oczekuje społeczeństwo

Jak wskazują pomysłodawcy, wsparcie rodzin pomocą pełnomocnika z urzędu służy realizacji prawa do sądu, niezbędnego dla pełnego zabezpieczenia konstytucyjnej zasady ochrony życia rodzinnego i autonomii rodziny. Jak dotąd, nawet w 90% takich spraw rodzice nie byli reprezentowani przez adwokata lub radcę prawnego. W ten sposób pozostawali oni bez jakiejkolwiek prawnej pomocy w złożonej procedurze, która często prowadziła do bezzasadnego odebrania dzieci z rodzinnego domu.

„Prawnicy Ordo Iuris reprezentujący Caritas Polska uczestniczyli w trzech spotkaniach dotyczących tej ustawy organizowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Propozycja obowiązkowego wyznaczenia pełnomocnika dla rodziców zyskała poparcie przedstawicieli resortu. Projekt zmian w przepisach zaaprobowały także organizacje broniące praw rodzin. Spotkał się on natomiast z krytyką środowisk lewicowych" – podkreślił mec. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.