fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nabywanie nieruchomości – asset deal czy share deal

Księgowy
Księgowy
Adobe Stock
Rynek nieruchomości w Polsce od lat przeżywa nieustający wzrost. Wolumen i wartość transakcji przeprowadzanych w tej branży rośnie z roku na rok. Jednocześnie od kilku lat można obserwować pewną zmianę w strukturze transakcji. Coraz więcej inwestorów decyduje się nabywać spółki będące właścicielami nieruchomości – share deal niż bezpośrednio same aktywa – asset deal.

Zarówno transakcja asset deal, jak i share deal doprowadza do tego samego celu – przejęcie przez inwestora kontroli nad nieruchomością. Jednak obie struktury wiążą się z różnymi obowiązkami po stronie uczestników transakcji, a także z różnym ryzykiem, szczególnie dla kupującego.

Transakcje na aktywach

Asset deal to rodzaj umowy sprzedaży, której przedmiotem jest nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, a także innych składników majątkowych spółki, np. budynku z powierzchnią biurową do wynajęcia lub wynajętą. Na podstawie tej umowy nie zmienia się struktura właścicielska spółki. Przedmiotem transakcji są określone składniki majątkowe będące własnością spółki.

Czytaj także: Jak ująć w księgach rachunkowych kupno nieruchomości

Transakcje typu asset deal pozwalają kupującemu poszerzyć lub uzupełnić działalność własnego przedsiębiorstwa o działalność oferowaną w ramach przedsiębiorstwa, które kupuje. W ramach tych tr...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA