fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rekordowy eksport żywności

Bloomberg
W 2016 roku po raz kolejny wzrośnie sprzedaż zagraniczna polskich produktów rolnych i spożywczych. Naszym atutem są niskie koszty.

Od 2 do 6 proc. może się zwiększyć wartość eksportu rolno-spożywczego z Polski w przyszłym roku – wynika z prognozy Banku BZ WBK przygotowanej dla „Rzeczpospolitej". Oznacza to, że nasi eksporterzy mogą zainkasować nawet 25 mld euro.

Tempo, w jakim rośnie zagraniczna sprzedaż naszej żywności, wyhamuje w 2016 r. W bieżącym roku powinna się bowiem zwiększyć od 5 do 6,5 proc. z poziomu 21,9 mld euro w 2014 r. – szacuje BZ WBK.

Drób daje przykład

Przyszłoroczny wzrost wystarczy jednak, aby padł kolejny rekord w eksporcie rolno- -spożywczym. Jego dobra passa trwa od wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. Od tego momentu zwiększył się on, licząc w euro, o ponad 300 proc. Tym samym eksport żywności stał się jednym z filarów polskiego handlu zagranicznego, z udziałami sięgającymi 13 proc.

– To naturalne, że po latach szybkiego rozwoju i zdobyciu silnej pozycji w wielu, głównie unijnych, krajach tempo eksportu wyhamowuje. Doszłoby to tego najp...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA