fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Unijna emerytura dla każdego

Fotolia
Komisja Europejska zapowiada dobrowolny system oszczędzania na starość.

Zapowiedź wprowadzenia jednego paneuropejskiego systemu dobrowolnego oszczędzania na starość padła z ust Valdisa Dombrovskisa, wiceszefa Komisji Europejskiej ds. euro i usług finansowych.

Nowy system ma być odpowiedzią na starzenie się obywateli Unii i pogarszający się stosunek pracujących do pobierających świadczenia, który obecnie wynosi 4 do 1, ale w 2060 będzie już znacznie gorszy i wyniesie 2 do 1.

Plan UE zakłada, że pieniądze na przyszłość będą mogły być inwestowanie w pięciu różnych strategiach z różnym poziomem ryzyka tych inwestycji.

Lokowaniem oszczędności mają zajmować się banki, ubezpieczyciele i inne instytucje finansowe, które nie będą musiały uzyskiwać pozwolenia na działanie od danego państwa, i rozpoczną działalność na podstawie jednego unijnego pozwolenia.

Z założenia system ma być tani. Ograniczone będą opłaty za przeniesienie środków z jednego funduszu do drugiego. Polityka inwestowania zebranych pieniędzy ma być przejrzysta, tak jak opłaty pobierane przez instytucje finansowe.

Co ważne, z zapowiedzi wynika, że zainteresowany oszczędzaniem wybierze sobie kraj, w którym będzie oszczędzał na swoją emeryturę.

Zachętą do odkładania pieniędzy na starość mają być zwolnienia podatkowe. Takie same jak obejmujące w danym państwie oszczędności na cele emerytalne. I tak, jeśli dochody ze składek zbieranych na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) nie są obciążone podatkiem od dochodów kapitałowych (tzw. podatkiem Belki), to oszczędności zbierane w paneuropejskim systemie powinny korzystać z takich samych zwolnień. Biorąc jednak pod uwagę swobodę w wyborze ofert w różnych państwach UE, może się okazać, że oszczędzający przeniosą swoje pieniądze do innego państwa, które daje najkorzystniejsze warunki opodatkowania tych oszczędności.

– Od strony technicznej już teraz nie ma ograniczeń w inwestowaniu pieniędzy w fundusz emerytalny prowadzony w innym państwie – powiedział Dombrovskis w wywiadzie dla Euroactiv.

Komisja Europejska zakłada, że nowe propozycje mogłyby wejść w życie do końca 2019 r. Wtedy też bowiem ma zostać wdrożona Unia Rynków Kapitałowych, czyli zapowiadany przez Jeana-Claude'a Junckera pomysł na konsolidację i aktywizację unijnego kapitału.

podstawa prawna: ustawa z 21 października 2016 r. DzU z 15 grudnia 2016 r., poz. 2036

dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego

W każdym systemie dobrowolnego oszczędzania na emeryturę dwa najważniejsze elementy to wysokość prowizji pobierana przez instytucję zarządzającą tymi pieniędzmi i termin jej pobierania. W systemie paneuropejskim ważne może być jeszcze coś innego. Skoro te oszczędności mają korzystać ze zwolnień podatkowych i zachęt funkcjonujących w danym państwie, to jaki interes będą miały np. Niemcy w pomnażaniu oszczędności przyszłych polskich emerytów? Myślę jednak, że nowy unijny system może uwolnić zasady inwestowania tych środków. Tak by np. hiszpańskie fundusze emerytalne mogły pomnażać zebrane środki w Polsce, jeśli uznają, że tu osiągną najlepsze zyski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA