fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Nowa interpretacyjna broń ministra finansów

Podatnicy nie uzyskają już indywidualnej wykładni przepisów, jeśli to, o co pytają, rozstrzyga interpretacja ogólna.

Podatników, którzy odłożyli wystąpienie z wnioskiem o indywidualną interpretacje prawa podatkowego na nowy rok, może spotkać przykra niespodzianka. Jeśli okaże się, że w sprawie, o którą pytają, została wydana interpretacja ogólna, odejdą z urzędu z kwitkiem. To efekt wejścia w życie nowelizacji ordynacji podatkowej, którego pomysłodawcą była poprzednia ekipa rządząca.

Prezent dla fiskusa

Zgodnie z brzmieniem § 5a dodanego do art. 14b ordynacji podatkowej, jeżeli wnioskodawca będzie pytał o to samo w takim samym stanie prawnym, którego dotyczy interpretacja ogólna, urzędnicy nie zajmą się jego wnioskiem. Odeślą go właśnie do interpretacji ogólnej. Zgodnie z przepisem przejściowym w starym trybie urzędnicy załatwią tylko wnioski o interpretacje złożone i nierozpatrzone do dnia wejścia w życie noweli.

– Ci podatnicy, którzy nie zdążyli ze złożeniem wniosku o wydanie interpretacji, obejmą znowelizowane przepisy o wydawaniu interpretacji podatkowych. Ich wnioski będą mogły być pozostawione bez rozpatrzenia. A wydane interpretacje uchylane bądź wygaszane, gdy Ministerstwo Finansów zorientuje się, że warto w danym temacie wydać interpretację ogólną – tłumaczy Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL.

Krytycznie zmianę ocenia Krzysztof Musiał, doradca podatkowy, senior partner w kancelarii Musiał i Partnerzy.

– Interpretacje ogólne nie mogą być przedmiotem sądowej kontroli działania ministra finansów – zauważa Krzysztof Musiał.

Zdaniem naszego rozmówcy konsekwencją nowego rozwiązania jest osłabienie indywidualnej ochrony prawnej poszczególnych wnioskodawców. Bo jeśli zostaną odesłani do interpretacji ogólnej, to ze swoich praw skorzystają dopiero w postępowaniu wymiarowym.

W ocenie Dariusza Malinowskiego, doradcy podatkowego, partnera KPMG, wszystko zależy od tego, jak nowe rozwiązanie będzie traktowane przez fiskusa.

– Jeśli głównie będzie używane jako instrument ujednolicania wykładni przepisów, na dalszą metę może okazać się korzystne dla wszystkich. Jeśli jednak będzie służyć głównie do wygaszania korzystnych dla podatników interpretacji indywidualnych, które dają im ochronę, negatywnie odbije się to na ich sytuacji, zwłaszcza bezpieczeństwie i stabilności prowadzenia biznesu – tłumaczy Dariusz Malinowski.

Kij ma dwa końce

Podobnego zdania jest Jerzy Martini, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Martini i Wspólnicy. Zwraca uwagę, że niejednolitość interpretacji indywidualnych dawała wielu firmom swego rodzaju przewagę konkurencyjną.

– Kij ma jednak dwa końce. Interpretacje ogólne mogą się stać dla fiskusa dobrym sposobem do obchodzenia korzystnych dla podatników trendów w orzecznictwie sądów administracyjnych. Jeśli się okaże, że kolejnych interpretacji indywidualnych nie da się obronić w sądzie, można będzie jedną interpretacją ogólną zamknąć sprawę na korzyść fiskusa. Miejmy jednak nadzieję, że instytucja ta nie będzie nadużywana przez MF – dodaje ekspert.

Nowe rozwiązania w interpretacjach

Jeżeli przedstawione we wniosku stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe odpowiadają zagadnieniu będącemu przedmiotem interpretacji ogólnej wydanej w takim samym stanie prawnym, wydawane jest postanowienie o stwierdzeniu, że ma do nich zastosowanie interpretacja ogólna, z jednoczesnym stwierdzeniem bezprzedmiotowości wniosku. W postanowieniu wskazuje się oznaczenie interpretacji ogólnej wraz z podaniem miejsca jej publikacji. Na wydane postanowienie przysługuje zażalenie. Zakres kontroli sądowej w takim przypadku nie powoli na merytoryczne odniesienie się do wniosku podatnika.

Interpretacje ogólne, do których będzie odsyłał fiskus, nie podlegają zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

Minister finansów może z urzędu stwierdzić wygaśnięcie interpretacji indywidualnej, jeżeli jest ona niezgodna z interpretacją ogólną wydaną w takim samym stanie prawnym.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA