Puszcza Białowieska: ekolodzy nie szczędzą krytyki rządowi za nie wykonanie wyroku TSUE

Obrońcy przyrody biją na alarm. Do tej pory Polska nie wykonał wyroku w sprawie zakazu wycinki. Resort jednak uspokaja.

Aktualizacja: 16.05.2018 07:35 Publikacja: 15.05.2018 18:35

Puszcza Białowieska (fot. Magic Madzik)

Puszcza Białowieska (fot. Magic Madzik)

Foto: Flickr

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) obowiązuje od miesiąca.

Ekolodzy zarzucają Henrykowi Kowalczykowi, ministrowi środowiska, że zwleka z wykonaniem wyroku. Domagają się od niego jak najszybszego wykonania tego orzeczenia.

Z wyroku TSUE wynika, że wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej narusza unijne prawo, a konkretnie dyrektywy UE: siedliskową oraz ptasią.

 

Według Trybunału działania podjęte na terenie Puszczy Białowieskiej prowadzą do zaniku części tego obszaru. TSUE nie zdecydował się jednak nałożyć na Polskę kar, ale zobowiązał do podjęcia konkretnych działań.

– Do tej pory minister Henryk Kowalczyk nie uchylił ani aneksu do planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa Białowieża, ani decyzji nr 51 dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Tymczasem TSUE stwierdził, że akty te i sposób ich uchwalenia łamią prawo unijne. Dopóki minister Kowalczyk ich nie uchyli, nie będzie można mówić o tym, że Polska dostosowuje się do wyroku – uważa Agata Szafraniuk z ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi.

 

Pod adresem ministra pada jeszcze więcej słów krytycznych.

– Wbrew zapowiedziom resortu środowiska szkodliwe działania nie ustały po wyroku TSUE. Z terenów puszczy zostały wywiezione ponadstuletnie drzewa po to, by sprzedawać je na palety i płytę pilśniową – twierdzi Dawid Kaźmierczak z Fundacji Dzika Polska.

– Minister Henryk Kowalczyk od dnia wyroku zapowiada powołanie zespołu ekspertów, który miałby opracować plan działań dla Puszczy Białowieskiej. Szczegółów nie znamy, nie wiemy, jaki jest cel powołania zespołu, na jakiej zasadzie ma działać, nie znamy propozycji jego składu. Na odpowiedź ministra na te pytania czekamy bezskutecznie od trzech tygodni – wyjaśnia Dariusz Gatkowski z WWF Polska.

Ministerstwo Środowiska w informacji przesłanej „Rz" zapewnia, że Polska respektuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Minister środowiska Henryk Kowalczyk wydał już polecenie, by uchylić decyzję nr 51 byłego dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Resort środowiska przedstawi również Komisji Europejskiej propozycje kompromisowych rozwiązań ws. Puszczy Białowieskiej, uwzględniających wyniki prac zespołu eksperckiego ds. Puszczy Białowieskiej. Zdaniem ministerstwa zarzuty ekologów są więc bezpodstawne. ©?

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) obowiązuje od miesiąca.

Ekolodzy zarzucają Henrykowi Kowalczykowi, ministrowi środowiska, że zwleka z wykonaniem wyroku. Domagają się od niego jak najszybszego wykonania tego orzeczenia.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP