fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga mieszkaniowa w PIT: jakie wydatki na remont pozwolą uniknąć podatku

Fotolia.com
Wydatkiem na cele mieszkaniowe jest wymiana podłóg i okien. Nie jest nim zakup sprzętu AGD ani mebli w trwałej zabudowie.

Sprzedający nieruchomość uniknie PIT, jeśli przeznaczy pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Jakie to cele? Ustawa o PIT przewiduje wiele możliwości, m.in. zakup domu, mieszkania czy działki pod budowę, ale również remont własnej nieruchomości.

Remontujący musi jednak pamiętać, że nie wszystkie wydatki wolno odliczyć. Skarbówka wyjaśnia to w interpretacji (nr 0111-KDIB2-2.4011.159.2017.2.BF) dotyczącej kobiety, która sprzedała spadkową nieruchomość po miesiącu od nabycia i chce zainwestować w remont własnego mieszkania. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że prawo do ulgi dają wydatki na zakup: paneli podłogowych, drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, płytek ceramicznych i wykonanie przyłącza, np. wody.

„Za wydatki na własne cele mieszkaniowe uważa się też tzw. biały montaż (m.in. umywalka, wanna, prysznic, baterie), ponieważ stanowią one część instalacji wodno-kanalizacyjnej" – czytamy w interpretacji.

Zwolnione z PIT nie mogą być natomiast koszty zakupu kuchenki gazowo-elektrycznej wraz z obudową ani zabudowa trwała na stałe przymocowana do danego pomieszczenia. Wyposażenie mieszkania w sprzęt AGD i meble nie może być traktowane jak remont. Umeblowanie, nawet w trwałej zabudowie, nie ma charakteru prac budowlanych. Tak wynika z wyroku NSA (II FSK 639/05).

W innej interpretacji (0114-KDIP3-3.4011.34.2018.2. IM) fiskus uznał, że odliczyć można wydatki na zakup: farb, gipsów, tynków, klejów, rur, kabli, gniazd i włączników oraz elementów dekoracyjnych, jak płytki elewacyjne lub gzymsy ścienne. Do odliczenia nie uprawnia jednak zakup folii, tektury, styropianu czy taśm służących zabezpieczeniu mienia w czasie prac.

Podatnik, który chce skorzystać z ulgi mieszkaniowej, ma na to dwa lata. Jeśli sprzedał nieruchomość w 2017 r., to uzyskane pieniądze musi zainwestować do końca 2019 r. Do 30 kwietnia 2018 r. musi jednak złożyć zeznanie PIT-39, w którym o swoich zamiarach poinformuje fiskusa.

Ulga mieszkaniowa dotyczy osób, które sprzedały mieszkanie przed upływem pięciu lat od jego nabycia. Jeśli pięć lat już minęło, nie muszą się martwić podatkiem.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA