fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CIT: czy praca zdalna prowadzi do powstania zakładu podatkowego pracodawcy

home office
Adobe Stock
Zdaniem OECD, telepraca spowodowana przez Covid-19 nie jest dostatecznie trwała (ciągła), aby zmienić zasady rozliczania CIT przez pracodawcę. Firma nadal utrzymuje biuro, które będzie dostępne dla pracowników po zakończeniu epidemii.

Epidemia Covid-19 sprawiła, że coraz więcej pracodawców dopuszcza wykonywanie pracy w formule home office, tzn. zdalnie z domu pracownika, jeśli pozwala na to charakter pracy. Niezależnie od wyzwań technicznych i organizacyjnych, pracodawcy powinni mieć na uwadze również możliwe konsekwencje podatkowe pracy zdalnej, w szczególności gdy praca ta jest wykonywana z terytorium innego kraju.

W niektórych przypadkach home office pracownika może stanowić tzw. zakład podatkowy spółki będącej pracodawcą. W takiej sytuacji zagraniczny pracodawca będzie podlegał w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, z czym wiąże się obowiązek rejestracji dla celów podatkowych oraz opodatkowania CIT w Polsce dochodu przypisanego do zakładu podatkowego (wygenerowanego dzięki pracy pracownika pracującego zdalnie).

Czytaj też: Skutki podatkowe pracy zdalnej dla pracodawcy i pracownika

Stała placówka i zależny agent

Co do zasady działalność gospodarcza prowadzona za gran...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA