fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Przedsiębiorca odliczy koszty nowych kwalifikacji - interpretacja podatkowa

AdobeStock
Przedsiębiorca może zostać instruktorem narciarskim, a wydatki na naukę, sprzęt sportowy i odzież uznać za koszt podatkowy. Fiskus się zgadza.

Mamy dobrą wiadomość dla przedsiębiorców, którzy chcą zdobywać nowe kwalifikacje, by rozszerzyć prowadzoną działalność. Skarbówka zgadza się, by inżynier świadczący usługi projektowe odliczył wydatki na kurs instruktora narciarskiego.

Taką interpretację otrzymał przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie inżynierii i doradztwa (kod PKD 71.12.Z). Planuje ją rozszerzyć o pozaszkolne formy edukacji sportowej i zajęcia sportowo-rekreacyjne (kod PKD 85.51.Z) oraz wypożyczalnię sprzętu (kod PKD 77.21.Z).

Czeka go wiele wydatków. Warunkiem zdobycia uprawnień instruktora jest ukończenie kursów organizowanych przez Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa oraz przez prywatne firmy. Podatnik musi też kupić dla siebie i pracowników sprzęt sportowy, ubrania oraz karnety narciarskie. Liczy na to, że odzież oznaczona logo i numerem telefonu zwiększy widoczność jego firmy w ośrodkach narciarskich i wpłynie na zwiększenie przychodu. Ponadto zainwestuje w sprzęt sportowy dla klientów, by otworzyć wypożyczalnię.

Zapytał skarbówkę, czy tego rodzaju wydatki może odliczyć od przychodu z działalności projektowej. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził. Zgodził się, by przedsiębiorca wrzucił w koszty opłaty za zakup niezbędnych szkoleń i kursów, sprzętu zimowego, karnetów narciarskich dla siebie oraz swoich pracowników, odzieży narciarskiej oznaczonej logo firmy i numerem telefonu. Co ważne, wydatki zostaną poniesione wcześniej, a same sprzęty mogą zostać wykorzystane dopiero podczas sezonu narciarskiego.

Wnioskodawca wykazał związek przyczynowo-skutkowy wydatków z planowanymi przychodami, co jest warunkiem koniecznym do uznania ich za koszt uzyskania przychodu – uznał dyrektor KIS.

Zaznaczył jednak, że mogą zostać odliczone tylko w takim zakresie, w jakim jest to racjonalnie uzasadnione rodzajem i rozmiarem działalności, czyli ilością i częstotliwością świadczonych usług. Warunkiem jest należyte ich udokumentowanie, a posiadane dowody nie mogą się ograniczać do faktur. Powinny umożliwić jednoznaczne ustalenie, że wydatki mają związek z przychodami oraz potwierdzać ich racjonalność.

Fiskus pozwala podatnikom na coraz więcej odliczeń. Wcześniej dyrektor KIS zgodził się (interpretacja nr 0112-KDIL3-3.4011.385. 2018.2.DS), że lekarz dentysta wrzuci w koszty opłaty za kurs pilotażu, jeśli rozszerzy praktykę o świadczenie usług lotniczych.

Nr interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 278.2019.3.JŁ.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA