fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Kiedy prawnik ma ulgę na zakup kasy

123RF
Przedsiębiorca odliczy do 700 zł z tytułu nabycia kasy fiskalnej, jeśli w terminie zgłosi to fiskusowi.

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła w interpretacji, jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z ulgi na zakup kasy.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która od września 2017 r. świadczy usługi prawnicze (PKD 69.10.Z). Jest czynnym podatnikiem VAT, co potwierdza zgłoszenie rejestracyjne (VAT-R). 30 września 2017 r. kupiła jedną kasę, by ewidencjonować sprzedaż na rzecz klientów indywidualnych.

18 października 2017 r. złożyła do urzędu skarbowego zgłoszenie danych dotyczących kasy. Jako datę fiskalizacji wskazała 17 października. Do momentu fiskalizacji nie wykonywała usług na rzecz klientów. 15 listopada otrzymała pismo z urzędu skarbowego z zawiadomieniem o zarejestrowaniu kasy oraz nadaniu kasie numeru ewidencyjnego. Dopiero 18 listopada dokonała pierwszej sprzedaży usługi prawnej na rzecz osoby fizycznej.

Podatniczka wystąpiła o interpretację, by potwierdzić, że może skorzystać z ulgi na zakup urządzenia. Dyrektor KIS przyznał jej rację. Przypomniał, że kwestie odliczenia reguluje art. 111 ust. 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydaną na zakup każdej z kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania. Przysługuje im odliczenie wynoszące 90 proc. jej ceny zakupu (bez podatku). Jednak nie może ono wynieść więcej niż 700 zł.

By skorzystać z ulgi, należy spełnić warunki, które zostały określone w rozporządzeniu ministra finansów z 27 grudnia 2010 r. w sprawie ulgi (DzU z 2013 r., poz. 163). Zgodnie z § 13 ust. 5 i 6 rozporządzenia w ciągu siedmiu dni od fiskalizacji podatnik składa do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenie danych dotyczących kasy, w celu otrzymania numeru ewidencyjnego. Fiskalizacja jest jednorazową i nieodwracalną operacją polegającą na trwałym zapisie numeru NIP w pamięci fiskalnej.

Dyrektor KIS potwierdził, że wnioskodawczyni przed dokonaniem pierwszej sprzedaży na rzecz klienta indywidualnego dokonała fiskalizacji kasy oraz zgłosiła dane dotyczące tego urządzenia. Chodzi o takie dane, jak informacja o liczbie urządzeń, adresie instalacji, typie/modelu urządzenia, numerze unikatowym, numerze fabrycznym, dacie fiskalizacji oraz dacie obowiązku stosowania kasy. Zgłoszenie nastąpiło w terminie siedmiu dni od fiskalizacji kasy i skierowane zostało do właściwego urzędu. A to oznacza, że podatniczka spełniła wszystkie przesłanki uprawniające do odliczenia ulgi.

Numer interpretacji:0115-KDIT1-1.4012. 214.2018.1.AJ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA