"Polski Ład" PiS: pięć podatkowych ulg na jedną inwestycję

Innowacyjne firmy rozliczą wydatki w kosztach, odliczą je od dochodu i zapłacą tylko 5-proc. podatek.

Aktualizacja: 25.05.2021 06:26 Publikacja: 24.05.2021 18:41

"Polski Ład" PiS: pięć podatkowych ulg na jedną inwestycję

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Finansów ma w Polskim Ładzie bogatą ofertę dla innowacyjnych firm. Nowe ulgi, zwiększenie limitów odliczeń, połączenie preferencji. Obiecuje, że z przywilejów będzie można korzystać już w przyszłym roku.

– Chcemy, żeby przedsiębiorca miał podatkowe ulgi na wszystkich etapach inwestycji – zapowiada wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Czytaj też: "Polski Ład": kto zyska, a kto straci na zmianach w podatkach

Dwie preferencje naraz

Przede wszystkim ministerstwo chce połączyć dwie już funkcjonujące ulgi: B+R oraz IP BOX. Pierwsza daje możliwość podwójnego wykorzystania wydatków na badania i rozwój, na przykład pensji pracowników czy ekspertyz. Oprócz zaliczenia do kosztów PIT/CIT (czyli pomniejszenia przychodu) możemy je też odliczyć od dochodu (centra badawczo-rozwojowe nawet w 150 proc.). Druga ulga (popularna zwłaszcza wśród informatyków) to 5-proc. podatek od dochodu z komercjalizacji praw własności intelektualnej, czyli sprzedaży tego, co stworzyliśmy.

– Teraz są to rozwiązania alternatywne. Chcemy, aby można było z nich korzystać jednocześnie. Firma będzie miała więc ulgę zarówno na początku inwestycji, odliczając wydatki na badania i rozwój, jak i na końcu, w postaci 5-proc. podatku od dochodu ze sprzedaży finalnego produktu – podkreśla Jan Sarnowski.

Ministerstwo zamierza także wprowadzić trzy całkiem nowe ulgi. Pierwsza będzie na innowacyjnych pracowników. Obecnie firmy odliczają ich wynagrodzenia jako wydatki na badania i rozwój.

– Limit odliczenia zostanie powiększony ze 100 do 150 proc. wydatków – zapowiada Jan Sarnowski. Dodaje, że ulgę będzie też można wykorzystać przy rozliczaniu zaliczek na PIT pracowników. To rozwiązanie dla firm, które nie będą miały dochodów wystarczających do skorzystania ze zwiększonego odpisu. Ulga będzie na badaczy, programistów, wynalazców, konstruktorów, inżynierów czy farmaceutów.

Druga nowa preferencja: dodatkowy odpis na prototypy. Chodzi o preferencyjne rozliczenie próbnej produkcji, czyli wydatków na testy, certyfikację, wprowadzanie na rynek. Ma dotyczyć nakładów, których nie obejmuje ulga na badania i rozwój. Oprócz rozliczenia wydatków w kosztach firmy odliczą 30 proc. od dochodu. Ma być jednak dodatkowy limit odliczenia – 10 proc. dochodu.

Trzecia nowa ulga jest dla przedsiębiorców, którzy w produkcji wykorzystują roboty. Na preferencyjnych zasadach rozliczą wydatki na ich zakup (lub leasing), instalację, przeszkolenie pracowników oraz oprogramowanie i osprzęt. Oprócz rozliczenia wydatków w podatkowych kosztach firmy będą mogły odliczyć połowę od dochodu.

– Trudno nie pochwalić tych propozycji, np. połączenia w jednym roku ulg B+R i IP BOX. Z tego, co zapowiada resort finansów, innowacyjne firmy najpierw rozliczą wydatki w kosztach, potem odliczą je od dochodu, a na koniec zapłacą od tego dochodu tylko 5-proc. podatek. Byłoby to bardzo śmiałe i prorozwojowe rozwiązanie, pozwalające polskim firmom zdobyć przewagę nad konkurentami z innych krajów – mówi Paweł Kuźmiak, doradca podatkowy, partner w DSK Kancelaria.

– Przedsiębiorcy z nadzieją czekają na podatkowe zachęty. Oby tylko nowe preferencje nie zostały obwarowane licznymi ograniczeniami i warunkami. Już dotychczasowe ulgi, czyli B+R i IP BOX, są dość skomplikowane, co widać zresztą po licznych interpretacjach – podkreśla Urszula Uchmańska, doradca podatkowy, menedżer w Crido.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że z ulgi B+R korzysta około 2,5 tys. przedsiębiorców. IP BOX wykorzystuje mniej niż 2 tys. firm. Polski Ład ma spowodować, że beneficjentów przybędzie.

Widać już wątpliwości

Eksperci podkreślają jednak, że efekt tych korzystnych dla przedsiębiorców propozycji psują zapowiedzi zmian w rozliczeniach składki zdrowotnej. Ma być liczona od dochodu (a nie jak teraz ryczałtowo) i nie da się jej odliczyć od PIT. Oprócz strat dla przedsiębiorców skomplikuje to też rozliczenie ulg na innowacyjność. Oto przykład.

– Ulgi B+R oraz IP BOX rozlicza się po zakończeniu roku. Czyli najpierw płaci się w ciągu roku podatek bez ich uwzględnienia, a dopiero w zeznaniu rocznym ustala się ich wysokość i występuje o zwrot nadpłaty. Czy wtedy powinno się też zmniejszyć liczoną od dochodu i zapłaconą w trakcie roku składkę zdrowotną? I wystąpić o jej zwrot? Uregulowanie tego w rozsądny sposób będzie nie lada wyzwaniem – mówi Paweł Kuźmiak.

Będzie odpis rekompensujący składkę?

Oprócz udogodnień dla innowacyjnych przedsiębiorstw Ministerstwo Finansów zamierza też dać ulgi firmom wchodzącym na giełdę czy przeprowadzającym ekspansję zagraniczną. Chce też zachęcić inwestorów z innych krajów, oferując im chociażby szybki dostęp do interpretacji. Przedsiębiorcom rozliczającym się według skali PIT oferuje wyższą kwotę wolną (do 30 tys. zł rocznie) i zwiększenie limitu dochodów opodatkowanych 17-proc. stawką podatku (do 120 tys. zł rocznie). To korzystne dla firm propozycje, na razie jednak największe wrażenie na biznesie robi zapowiedź zmian zasad rozliczania składki zdrowotnej. Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 21 i 24 maja, stracą na nich wszyscy przedsiębiorcy płacący liniowy PIT. A także dobrze zarabiający, którzy są na skali podatkowej. Z wypowiedzi przedstawicieli rządu wynika jednak, że zastanawia się nad ulgą mającą zrekompensować te straty niektórym przedsiębiorcom. Być może będzie to specjalny odpis od dochodu, liczony według algorytmu (taki ma przysługiwać pracownikom, jest to tzw. ulga dla klasy średniej). Szczegóły mają być znane w najbliższych tygodniach.

Ministerstwo Finansów ma w Polskim Ładzie bogatą ofertę dla innowacyjnych firm. Nowe ulgi, zwiększenie limitów odliczeń, połączenie preferencji. Obiecuje, że z przywilejów będzie można korzystać już w przyszłym roku.

– Chcemy, żeby przedsiębiorca miał podatkowe ulgi na wszystkich etapach inwestycji – zapowiada wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
ABC Firmy
Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. wyjątku od zakazu handlu w niedziele
Praca, Emerytury i renty
Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca
Prawo karne
Maria Ejchart: Więźniów w celach będzie o 20 tys. mniej
Spadki i darowizny
Sąd Najwyższy o odwołaniu darowizny. Ważne terminy
Konsumenci
Uwaga na truskawki z wirusem i sałatkę z bakterią. Ostrzeżenie GIS