fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Benefity dla pracowników w kosztach podatkowych firmy

Fotolia
Firma, która inwestuje w kondycję załogi, może zaliczyć wydatki do podatkowych kosztów.

Fiskus rozumie już, że dobra atmosfera w pracy przekłada się na przychody firmy. I zgadza się na rozliczanie w podatkowych kosztach inwestycji w samopoczucie załogi, np. wydatków na pokój relaksacyjny.

– W poprzednich latach zdarzało się, że skarbówka kwestionowała rozliczenie wydatków na rzecz pracowników, zwłaszcza tych niestandardowych – mówi Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Thedy & Partners. – Ostatnie interpretacje idą jednak w dobrym dla firm kierunku.

Spójrzmy na sprawę spółki działającej w branży informatycznej. Jej pracownicy spędzają wiele godzin przed komputerami, działając często w stresie i pod presją czasu. Dlatego spółka udostępniła im pokój relaksacyjny. Można w nim odpocząć i posłuchać muzyki.

Walka ze stresem

Spółka podkreśla, że odpowiednio zrelaksowany pracownik jest bardziej wydajny, pracuje szybciej, popełnia mniej błędów, jest mniej konfliktowy i ma lepszy kontakt z zespołem. Inwestycja w pokój z muzyką jest więc w pełni uzasadniona i można ją rozliczyć w kosztach. Fiskus się na to zgodził (interpretacja nr 0114-KDIP3-1.4011.13.2017.1.IF).

Skarbówka nie miała też nic przeciwko rozliczaniu w kosztach wydatków na udostępnioną pracownikom w siedzibie firmy siłownię. Przekonał ją argument o odreagowaniu stresu poprzez wysiłek fizyczny. Zgodziła się też, że utrzymanie pracowników w odpowiedniej kondycji powoduje, iż są mniej podatni na choroby, co przekłada się na lepszą wydajność (interpretacja nr 0114-KDIP3-1.4011.15.2017.1.IF).

Do obniżenia stresu i poprawienia kondycji może też służyć stół do piłkarzyków. Zdaniem firmy, która go kupiła, wspólna gra wpływa na poprawę wydajności oraz kreatywności. Polepsza też atmosferę w firmie, co przekłada się na przychody. Może więc rozliczyć wydatek (interpretacja nr IBPB-1-1/4510-168/16-1/WRz).

Nowoczesne trendy

– Te sprawy pokazują, że fiskus rozumie potrzebę inwestowania w pracowników – mówi Łukasz Kupryjańczyk. Dodaje, że teraz już na etapie projektowania budynków użytkowych planuje się pomieszczenia przeznaczone do odpoczynku. Stają się one częścią firmy i powinny być rozliczane w kosztach na takich samych zasadach jak pokoje typowo biurowe. ©?

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.wojtasik@rp.pl

Benefity przyciągają

Dodatkowe świadczenia dla pracowników są już standardem w wielu przedsiębiorstwach. Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 26 stycznia („Nieszablonowa motywacja ma znaczenie"), firmy, które dbają o motywację swoich podwładnych, czerpią z tego korzyści w postaci ich większego zaangażowania i lojalności. Benefity stają się też coraz częściej czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego pracodawcy. Najpopularniejsze to ciągle finansowanie zajęć sportowych, pakietów medycznych, kursów i szkoleń. Coraz więcej firm sięga też po niestandardowe rozwiązania, np. fundowanie załodze ekstremalnych przeżyć. Dzięki nieszablonowym pomysłom mogą przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych pracowników.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA