W 2016 r. spółka wystąpiła o interpretację w zakresie skutków podatkowych wzajemnie udzielanych poręczeń przez firmy należące do grupy kapitałowej. Chciała się upewnić czy udzielanie wzajemnych poręczeń zobowiązań kredytowych w ramach polityki poręczeń pomiędzy spółkami grupy kreuje wartość nieodpłatnego świadczenia podlegającą opodatkowaniu CIT. Zwłaszcza gdy na zasadzie wzajemności uzyskuje poręczenie i jest zobowiązana do jego udzielenia i jednocześnie chodzi o tego, od którego sama uzyskała poręczenie?
Sama była przekonana, że dokonywanie wzajemnych poręczeń w ramach wspólnej polityki poręczeń jest neutralne podatkowo. Wzajemne poręczenia nie stanowią świadczenia nieodpłatnego i w związku z tym nie powstaje po stronie tych spółek przychód do opodatkowania.
Czytaj także: CIT: nabycie gwarancji zwrotu należności podlega limitowaniu w kosztach - wyrok WSA
Przeciwnego zdania był jednak fiskus. Odpowiedział, że w przypadku spółki b...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.