fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma płaci za delegowanych prawników i potrąci im podatek dochodowy

Delegacja
Adobe Stock
Przeloty, koszty wiz czy wartość ubezpieczenia opłacone przez pracodawcę dla pracownika wysłanego do realizacji kontraktu w innym kraju to jego przychód podlegający opodatkowaniu.

Spór w sprawie dotyczył obowiązków płatnika. Konkretnie chodziło o wydatki ponoszone przez firmę za pracowników – prawników - delegowanych do pracy zagranicę. We wniosku o interpretację spółka tłumaczyła, że do realizacji usług na rzecz zagranicznych klientów czasami deleguje pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie stanowi to podróży służbowej w rozumieniu przepisów prawa pracy, więc nie wypłaca im diet i innych należności z tytułu podróży służbowej.

Jednak podpisuje z nimi aneks do umowy o pracę zmieniający, m.in. miejsce wykonywania pracy oraz stawkę wynagrodzenia. W związku z oddelegowaniem do pracy za granicą w celu realizacji kontraktu, spółka udostępnia pracownikowi bezpłatnie: zakwaterowanie (miejsce noclegowe), przelot tam i z powrotem, ubezpieczenie (m.in. od kosztów leczenia, assistance, NWW, odpowiedzialności cywilnej), a także pokrywa koszty wizy czy innych dokumentów imigracyjnych.

Czytaj także: Nowy pod...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA