O Kresach w kolorze sepii

Pomoc Polaków dla skazanych na Zagładę Żydów na wschodnich obszarach II RP, zwanych Kresami Wschodnimi, rzadko dotąd była tematem odrębnych wystaw. Mieszkańcy Kresów, którzy zdołali przeżyć II wojnę światową, w większości byli ekspatriowani do Polski w nowych granicach i rozproszyli się po jej zachodnich obszarach. Baza źródłowa jest ograniczona, rozproszona i trudno dostępna, a większość świadków dawno zmarła. Stąd też i nasza wiedza o ratowaniu ludności żydowskiej przez Polaków za obecną wschodnią granicą Polski jest niewielka.

Publikacja: 22.03.2019 18:00

O Kresach w kolorze sepii

Foto: przystanekhistoria.ipn.gov.pl

Wystawa „»Czyny świadczą o człowieku«. Polacy udzielający pomocy Żydom podczas Holokaustu na Kresach Wschodnich II RP" przygotowana przez rzeszowski Oddział IPN ukazuje na wybranych przykładach osoby lub rodziny w różny sposób zaangażowane w ratowanie Żydów. W zdecydowanej większości były to ich indywidualne działania.

dr hab. Elżbieta Rączy

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Irena Lasota: Byle tak dalej
Plus Minus
Łobuzerski feminizm
Plus Minus
Jaka była Polska przed wejściem do Unii?
Plus Minus
Latos: Mogliśmy rządzić dłużej niż dwie kadencje? Najwyraźniej coś zepsuliśmy
Plus Minus
Żadnych czułych gestów