Zakładowy fundusz świadczeń socjalny dostępny dla całej załogi

Pracodawca planuje zorganizować wycieczkę dla wszystkich pracowników firmy. Czy może sfinansować ten wyjazd ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Publikacja: 27.08.2015 06:40

Zakładowy fundusz świadczeń socjalny dostępny dla całej załogi

Foto: www.sxc.hu

Pracodawca może opłacić z funduszu socjalnego wyjazd dla wszystkich pracowników, jeżeli w jego regulaminie wskazał, że działalność socjalna obejmuje także świadczenia realizowane na zasadzie powszechnej dostępności, czyli dla każdego pracownika. To wnioski wynikające z najnowszego orzecznictwa.

Skąd wątpliwości

Problem wykorzystywania środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) nie jest nowy, ale ciągle budzi wątpliwości i spory. Zarządy firm motywują swoje załogi np. wyjazdami lub imprezami integracyjnymi i uważają, że pieniądze z funduszu świetnie się do tego nadają. Działy kadr w całym kraju mają wątpliwości, czy takie atrakcje można finansować z zfśs, który – jak się większości do tej pory wydawało – miał być przeznaczony na świadczenia dla najuboższych pracowników, a nie dla wszystkich.

Pracodawca musi prowadzić działalność socjalną, bo nakazuje mu to kodeks pracy. Stosownie do swoich możliwości ma zaspokajać bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników. Szczegóły reguluje ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej ustawa o zfśs). Jeżeli prywatny pracodawca zatrudnia 20 pracowników, musi utworzyć fundusz, chyba że z tego zrezygnuje w układzie zbiorowym albo w regulaminie wynagradzania. Tworząc fundusz z corocznych odpisów, pracodawca finansuje działalność socjalną na rzecz pracowników i członków ich rodzin. Pracodawca dysponuje pieniędzmi funduszu według regulaminu, który musi opracować ze związkami zawodowymi albo przedstawicielem załogi.

Dwie kwestie decydują o tym, na co szef może przeznaczyć środki funduszu. Po pierwsze, trzeba rozstrzygnąć, co kryje się pod pojęciem działalności socjalnej. Po drugie, należy ustalić, czy pomoc z funduszu musi być przyznawana wyłącznie na podstawie tzw. kryterium socjalnego. Śledząc dyskusję nad tym zagadnieniem, można zauważyć ewolucję poglądów, która zmierza w stronę liberalnego podejścia do zasad funkcjonowania funduszu.

Nie tylko dla indywidualnie oznaczonych

Działalność socjalna to usługi świadczone przez pracodawców w zakresie różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe. Klasyczne przykłady pomocy z funduszu to dofinansowanie wczasów, przyznawanie zapomóg, pożyczek, bonów i paczek świątecznych.

Tradycyjnie fundusz był postrzegany jako źródło finansowania indywidualnej pomocy dla najuboższych etatowców. Wynikało to z przepisu, który mówi, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Orzecznictwo wspierało ten pogląd. Sąd Najwyższy w wyroku z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 579/00) wskazał, że pracodawca nie może ustalić w regulaminie warunków korzystania z funduszu, pomijając kryteria socjalne. Zdaniem SN wykluczone jest przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wszystkim zatrudnionym w tej samej wysokości, według zasady każdemu równo. W innych wyrokach SN także wskazał, że wydatkowanie środków z funduszu z pominięciem kryteriów socjalnych jest sprzeczne z prawem. Według SN ustawa o zfśs nie pozwala na przyznawanie świadczeń w takiej samej wysokości wszystkim uprawnionym. SN m.in. w wyroku z 16 września 2009 r. (I UK 121/09) uznał, że podstawowa zasada dysponowania środkami funduszu to kryterium socjalne i nie ma od niej wyjątków, a świadczenia wypłacane z pominięciem tej reguły nie są świadczeniami socjalnymi.

Sąd Najwyższy zmienił jednak swoje poglądy i w kolejnych wyrokach ujawnił nowe spojrzenie na fundusz socjalny. Jego zdaniem działalność socjalną można kierować do ogółu pracowników. W przełomowym wyroku z 23 października 2008 r. (II PK 74/08) SN przyjął szeroką definicję działalności socjalnej. Uznał, że kryterium socjalne ma zastosowania jedynie do ulgowych świadczeń i usług, a nie do całej działalności socjalnej pracodawcy. Zdaniem SN imprezy masowe, pikniki, andrzejki, wycieczki są działalnością socjalną bądź jako działalność rekreacyjna, bądź jako forma wypoczynku krajowego. Jeśli regulamin funduszu przewiduje wydatkowanie pieniędzy na jeszcze inne cele, które mieszczą się w pojęciu działalności socjalnej, może on też ustalać inne reguły korzystania z tych świadczeń, np. na zasadzie powszechnej dostępności.

Kontynuacją tego stanowiska jest wyrok z 10 lipca 2014 r. (II UK 472/13). Sąd Najwyższy podkreślił w nim, że działalność socjalna w rozumieniu ustawy o zfśs jest pojęciem szerszym od obowiązku zaspokajania socjalnych potrzeb pracownika. Uznał, że działalność socjalna może być ukierunkowana nie tylko na indywidualnego pracownika, ale także na większą liczbę uprawnionych. Regulamin funduszu może określać zasady wydawania środków inne niż kryteria socjalne. Porzucenie kryterium socjalnego musi mieć jednak przekonujące uzasadnienie i w szczególności decyduje o tym charakter konkretnego świadczenia finansowanego z zfśs.

Nowe możliwości

Ostatnie wyroki Sądu Najwyższego to nowe, świeże spojrzenie na rolę funduszu socjalnego w nowoczesnym miejscu pracy. SN stara się wyjść naprzeciw zmieniającym się trendom w zarządzaniu kadrami. Fundusz socjalny idealnie nadaje się do finansowania nowych metod motywowania zatrudnionych. Podsumowując wyroki Sądu Najwyższego, można stwierdzić, że przyznawanie świadczeń z funduszu nie musi zawsze opierać się na kryterium socjalnym. Regulamin zfśs może przewidywać gospodarowanie jego pieniędzmi na zasadzie powszechności i równej dostępności. Dlatego świadczeń nie trzeba adresować wyłącznie do zindywidualizowanych osób. Można nimi objąć grupę pracowników, przez co dopuszczalne będzie sfinansowanie z funduszu zarówno wycieczek, jak i innych imprez sportowo-kulturalnych. To podejście do celu istnienia zfśs otwiera nowe możliwości. Fundusz przestaje być postrzegany jako relikt przeszłości.

Historycznie fundusz jest instytucją, którą powołano do wyrównywania różnic w poziomie życia pracowników. W pierwszej kolejności beneficjentami świadczeń miały być osoby o najniższych dochodach. Środki zgromadzone w funduszu należało przeznaczyć przede wszystkim na pomoc najbardziej potrzebującym.

Nie można jednak stosować ustawy o zfśs w oderwaniu od obecnych realiów. Dlatego dopuszczalne są inne przejawy działalności socjalnej adresowane do całej załogi.

Kluczową rolę w gospodarowaniu pieniędzmi funduszu odgrywa jego regulamin. Pracodawca, który chce odstąpić od stosowania kryteriów socjalnych, musi pozostawić sobie furtkę i przewidzieć taką możliwość w regulaminie. Jeśli ten dokument wprowadza kryterium powszechnej dostępności, firma może sfinansować np. wycieczkę dla całej załogi. Jeśli jednak regulamin posługuje się jedynie kryterium socjalnym, jest to niemożliwe. Szefowi nie wolno jednorazowo odstąpić od zasad regulaminowych i posłużyć się kryteriami innymi, niż sam wcześniej określił.

Tomasz Sancewicz, Senior Associate, CMS Spółka Komandytowa

Pracodawca może opłacić z funduszu socjalnego wyjazd dla wszystkich pracowników, jeżeli w jego regulaminie wskazał, że działalność socjalna obejmuje także świadczenia realizowane na zasadzie powszechnej dostępności, czyli dla każdego pracownika. To wnioski wynikające z najnowszego orzecznictwa.

Skąd wątpliwości

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP