fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pierwsze problemy z wdrażaniem PPK

AdobeStock
Konsultacje z zatrudnionymi osobami oraz wybór instytucji finansowej prowadzącej pracowniczy plan kapitałowy to dopiero początek obowiązków spoczywających na pracodawcy.

Pracownicze plany kapitałowe (PPK) obowiązują od 1 lipca 2019 r., natomiast pierwsze wpłaty do systemu PPK nastąpiły pod koniec 2019 r. Można więc już podsumować pierwsze doświadczenia i problemy związane z wdrożeniem i obsługą PPK, jak również ocenić, jaki wpływ na proces wdrażania wywołał COVID-19.

Konsultacje z załogą

Zgodnie z ustawą o PPK, instytucję finansową zarządzającą PPK wybiera pracodawca po konsultacji ze związkami zawodowymi. W przypadku braku związków, pracodawca powinien skonsultować wybór instytucji finansowej z przedstawicielami pracowników. Już sam wybór takich przedstawicieli może być problematyczny, w szczególności w przypadku rozproszonej struktury pracodawcy (np. sieci sklepów lub restauracji).

Czytaj także: Koronawirus: zwolnienia nie odroczą wdrożenia PPK

Ustawodawca nie przewidział szczególnego trybu wyboru przedstawicieli. Można go zatem dokonać w dowolnej formie, pamiętając, że każdy zatrudniony powinien mieć mo...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA