Bloki na gruntach rolnych: od 7 września nowe przepisy

Można już stawiać bloki na gruntach rolnych. Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości ma prawo pierwokupu nieruchomości spółek Skarbu Państwa.

Aktualizacja: 07.09.2018 11:32 Publikacja: 07.09.2018 07:42

Bloki na gruntach rolnych: od 7 września nowe przepisy

Foto: 123RF

Od 7 września obowiązują przepisy przewidujące szybką ścieżkę pozyskiwania gruntów rolnych pod osiedla mieszkaniowe.

Czytaj także: W miastach łatwiej będzie przekwalifikować grunty pod budowę bloków

Tego dnia wchodzą w życie ostatnie trzy artykuły specustawy mieszkaniowej, tj. 39, 50, 52. Pełna nazwa tej ustawy to: o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

Specustawa nowelizuje ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego regulującą zasady obrotu ziemią. Wyłącza też stosowanie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych wobec gruntów rolnych, na których będą powstawać inwestycje na podstawie specustawy.

Zgodnie z nowymi przepisami o odrolnieniu będzie decydowała rada gminy w uchwale o lokalizacji inwestycji mieszkaniowej.

Nowe przepisy stawiają jednak warunki. Inwestor musi uzyskać pozwolenie na budowę w ciągu dwóch lat od zawarcia umowy przenoszącej na niego własność gruntu rolnego. Natomiast samą inwestycję powinien zakończyć w ciągu pięciu lat.

Jeżeli nie spełni tych warunków, musi się liczyć z tym, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (dawna Agencja Nieruchomości Rolnych) będzie mógł odkupić ziemię, i to po cenie, za jaką kupił ją inwestor. Notariuszy obciąży bowiem obowiązek informowania KOWR o transakcjach związanych z ziemią rolną.

Nie wszystkie inwestycje będą musiały spełnić warunek pięciu lat. Przepisy zezwalają, by w ciągu tego okresu została wybudowana przynajmniej połowa bloków. Taryfa ulgowa nie zadziała natomiast, jeżeli w ciągu tych pięciu lat deweloper nie wybuduje infrastruktury towarzyszącej osiedlu. Chodzi m.in. o drogi, media etc.

Dziś odrolnienie gruntów rolnych w miastach jest możliwe tylko na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Tam, gdzie ich nie ma, szansa na pozyskanie ziemi rolnej (z wyjątkiem działek do 3 tys. mkw.) pod budowę bloków jest równa zeru. Grunty mogą kupić rolnicy indywidualni na cele związane z rolnictwem. KOWR może wprawdzie wydać zgodę na nabycie ziemi przez inne podmioty niż rolnik indywidualny, ale na pewno nie pod budownictwo mieszkaniowe.

Specustawa mieszkaniowa nowelizuje również ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

– Do umów dotyczących nabycia nieruchomości stanowiących własność lub przedmiot użytkowania wieczystego państwowej osoby prawnej (w tym np. spółki Skarbu Państwa) będzie miał zastosowanie nowy pierwokup na rzecz Skarbu Państwa wykonywany przez prezesa KZN – mówi Karolina Mądrzycka, prawnik w kancelarii DLA Piper Giziński Kycia sp.k. – Oznacza to, że notariusz nie sporządzi ważnej umowy przenoszącej własność lub użytkowanie wieczyste nieruchomości, dopóki prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości nie odpowie, że nie wykona prawa pierwokupu, lub dopóki nie minie miesięczny termin zastrzeżony ustawą na wydanie oświadczenia o skorzystaniu z tego prawa –podkreśla mec. Mądrzycka.

Prawo pierwokupu będzie miało również zastosowanie do transakcji, w których doszło do zawarcia umów zobowiązujących przed 7 września br.

Zmiana może wydłużyć czas zawierania transakcji, gdy prezes KZN skorzysta z miesięcznego terminu na podjęcie decyzji. Pojawi się też nowe ryzyko w obrocie – jak zawsze, gdy jest stosowane prawo pierwokupu, nie ma gwarancji, że zainteresowany kupi daną nieruchomość.

— Renata Krupa-Dąbrowska

Podstawa prawna: art. 39, 50 i 52 ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu inwestycji DzU z 7 sierpnia 2018 r., poz 1496

Od 7 września obowiązują przepisy przewidujące szybką ścieżkę pozyskiwania gruntów rolnych pod osiedla mieszkaniowe.

Czytaj także: W miastach łatwiej będzie przekwalifikować grunty pod budowę bloków

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP