fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Jak płacić niższy podatek od najmu

123RF
Wynajmujący odliczy odsetki od kredytu na zakup mieszkania oraz nawet do 10 proc. wartości lokalu rocznie.

Podatnik uzyskujący przychody z najmu może odliczyć koszty uzyskania przychodu, jeśli wybrał rozliczenie na zasadach ogólnych, czyli według stawek 18 i 32 proc. Taka metoda rozliczenia jest szczególnie korzystna dla tych, którzy ponoszą wysokie opłaty. Co ważne, prawo do odliczenia przysługuje osobom prowadzącym tzw. najem prywatny, poza działalnością gospodarczą.

Czytaj także: Jak rozliczyć najem, by odliczyć koszty

Skarbówka zgadza się, by wynajmujący odliczył odsetki od kredytu. Mówi o tym interpretacja z 10 lutego 2015 r. (nr IPPB1/415-1323/14-2/MS1). Sprawa dotyczyła podatniczki wynajmującej lokal, na zakup którego zaciągnęła kredyt hipoteczny.

Fiskus potwierdził, że odsetki od kredytu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeśli zostały faktycznie zapłacone, a podatniczka uzyskuje przychody z najmu mieszkania, które zostało sfinansowane tym kredytem. Chodzi o odsetki, które zostały zapłacone po oddaniu nieruchomości do używania, a więc po rozpoczęciu najmu.

- Poniesione (faktycznie zapłacone) po dniu przekazania lokalu na wynajem wydatki na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania będącego przedmiotem najmu wnioskodawczyni będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. – czytamy w interpretacji.

W interpretacji z 19 czerwca 2018 r. (0112-KDIL3-1.4011.248.2018.1.GM) Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniała, w jaki sposób rozliczyć amortyzację mieszkania. Sprawa dotyczyła podatnika, który kupił lokal w kamienicy z 1908 r. Wydał na ten cel 340 tys. zł, z czego 235 tys. zł sfinansował z kredytu. Ponadto zainwestował 60 tys. zł w remont nieruchomości. Odnowiony lokal wynajął za 3400 zł miesięcznie. Wybrał najem prywatny, rozliczany na zasadach ogólnych. Chciał potwierdzić, że może skorzystać z indywidualnej stawki amortyzacji 10 proc. Oblicza ją od ceny nabycia lokalu i poniesionych nakładów, czyli od kwoty 400 tys. zł. Wyliczony w ten sposób miesięczny odpis wynosi 3,3 tys. zł. (400 000 x 10 proc./12 miesięcy). Dodatkowo odlicza część odsetkową raty kredytu. W ten sposób, po odjęciu kosztów od przychodów, wychodzi zerowy dochód.

Skarbówka potwierdziła, że taki sposób rozliczenia jest prawidłowy. Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o PIT odpisy amortyzacyjne są kosztem uzyskania przychodów. Podstawą ich naliczania jest wartość początkowa środków trwałych. Wybór metody amortyzacji należy do podatnika. Standardowa stawka z wykazu stawek amortyzacyjnych dla lokali mieszkalnych wynosi 1,5 proc. Podatnik może jednak zastosować indywidualną stawkę, jeżeli nabył używany lokal, który przed nabyciem był wykorzystywany przez poprzedniego właściciela (właścicieli) przez co najmniej 60 miesięcy (pięć lat).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA