Nieruchomości

Biurokracja przy przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości nabytych przez cudzoziemców

AdobeStock
Ukraińcy, którzy masowo kupują mieszkania w Polsce, mogą mieć problemy z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego.

Na uwłaszczeniu gruntów pod blokami i domami jednorodzinnymi mają skorzystać cudzoziemcy, którzy kupili w Polsce mieszkania lub wille, głównie Ukraińcy. Problem w tym, że proponowane przepisy są niejasne. Notariusze ostrzegają, że mogą spowodować duży bałagan.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uspokaja. Jego zdaniem problemów nie będzie.

Obywatelstwo nie ma znaczenia

Chodzi o projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów (dalej: ustawa przekształceniowa). Na jego podstawie 1 stycznia 2019 r. właściciele mieszkań i lokali użytkowych w blokach oraz domów jednorodzinnych uwłaszczą się. Dotyczy to też cudzoziemców.

Czytaj także: Uwłaszczenie prawa użytkowania wieczystego pod blokami

Zgodnie z art. 1 ust. 8 ustawy przekształceniowej, gdy użytkownikiem wieczystym jest cudzoziemiec, to przekształcenie prawa do gruntu zabudowanego domem jednorodzinnym następuje w dniu, w którym zezwolenie ministra spraw wewnętrznych i administracji stało się ostateczne.

– Oznacza to, że cudzoziemiec będący właścicielem domu musi wystąpić o zezwolenie do ministra spraw wewnętrznych. Wcześniej jednak z mocy prawa prawo użytkowania przekształci się we własność. Czy do czasu wydania zezwolenia przekształcenie będzie zawieszone? To przecież jest sprzeczne z istotą przekształcenia – uważa Mirosław Kupis, notariusz.

Podobnego zdania jest adwokat Stefan Jacyno, wspólnik w kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Czytaj także: Gminy zablokują uwłaszczenie

– To zbędna biurokracja. Nie wyobrażam sobie, by minister nie wydał zezwolenia na przekształcenie, skoro wcześniej ktoś kupił dom – uważa mec. Jacyno.

Problemy będą mieli też właściciele mieszkań. Artykuł 8 ustawy z 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców mówi, że na nabycie lokalu nie muszą mieć zezwolenia.

– Zwolnienie z art. 8 obejmuje tylko nabycie mieszkania, a przekształcenie prawa takim nabyciem nie jest – mówi Mirosław Kupis. – Nie wiadomo więc, czy właściciel lokalu będzie musiał się starać o zezwolenie na przekształcenie. Z projektu to nie wynika. – dodaje notariusz.

– Tymczasem już obecnie są problemy z nabywaniem mieszkań, jeżeli jest z nim związany np. udział w drodze dojazdowej czy w placu zabaw. Jeśli udział jest objęty tą samą księgą wieczystą co mieszkanie, to nie ma problemu. Gorzej, gdy tak nie jest. Zdarza się, że cudzoziemiec występuje o zezwolenie na nabycie udziału w drodze; czy w wypadku przekształcenia będzie musiał również występować o zezwolenie? – zastanawia się Kupis.

Prawnicy sugerują, by zmienić projekt.

– Projekt jest na wstępnym etapie prac. Można więc szybko wyprostować wszystkie niejasności – twierdzi mec. Jacyno.

Bez formalności

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wyjaśnia.

– Przepisom art. 1 ust. 8 ustawy nie będzie podlegało przekształcenie udziału cudzoziemca we współużytkowaniu wieczystym związane z wyodrębnionym lokalem mieszkalnym – tłumaczy Zbigniew Przybysz z MIiR. – Przekształcany udział jest związany z własnością odrębnego lokalu i jest prawem akcesoryjnym w stosunku do własności samodzielnego lokalu, a udział nie może być przedmiotem samodzielnego obrotu prawnego. – dodaje.

Etap: przed II czytaniem w Sejmie

4822 mieszkania kupili w 2017 r. cudzoziemcy spoza UE – najwięcej Ukraińcy

1213 ?lokali nabyto w 2017 r. w Warszawie; na drugim miejscu znalazł się Kraków

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL