fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Wątek Srebrnej na przesłuchaniu Roberta Nowaczyka przez komisję reprywatyzacyjną

Fotorzepa, Marta Bogacz
Robert Nowaczyk - jedna z głównych gwiazd afery reprywatyzacyjnej, był dzisiaj przesłuchiwany przez Komisję Weryfikacyjną. W czasie składania zeznań wspomniał o roli oskarżonego o korupcję i nadużycia Jakuba R. w sprawie dot. roszczeń działki Srebrna 16.

Rekin reprywatyzacji zeznaje

Robert Nowaczyk jest prawnikiem specjalizującym się w odzyskiwaniu nieruchomości na podstawie dekretu Bieruta. Był on pełnomocnikiem m. in. przy sprawach reprywatyzacyjnych dot. Chmielnej 70, Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43. Przez media nazywany ,,rekinem reprywatyzacji". Brał udział w procesach dot. zwrotu 46 nieruchomości w naturze.

W czasie przesłuchania w Prokuraturze Krajowej Nowaczyk wspomniał o związkach Jakuba R. (byłego wiceszefa warszawskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami, oskarżonego o przyjęcie lub wręczenie 50 mln zł) z Centralnym Biurem Antykorpucyjnym. Według niego, mężczyzna w 2006 r. miał zostać zatrudniony w urzędzie miasta, żeby zająć się sprawą roszczeń dot. działki Srebrna 16. Wszystko miało się odbyć za protekcją byłego wiceszefa CBA, obecnego posła PiS i sekretarza w KPRM Macieja Wąsika. Wąsik wszystkiemu zaprzeczył, a informacje podane przez adwokata nazwał ,,fejkami". Działka, na której wybudowane miały zostać wieżowce Srebrna Tower, objęta była roszczeniami spadkobierców. Nowaczyk twierdził, że Jakub R. miał skupować roszczenia i prosił go o pomoc. Działalność Jakuba R. miała też polegać na szukaniu ,,haków" na Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Na kanwie spotkań CBA z Jakubem R. miała powstać kancelaria skupiająca roszczenia.

- Dlaczego według świadka ta kancelaria Jakuba R. i CBA nie powstała przez 10 lat? – pytał przewodniczący komisji Patryk Jaki.

- A mi się wydaje że powstała – skomentował Nowaczyk.

Z informacji pozyskanych od Jakuba R. za kancelarią mieli stać Wąsik i Kamiński.

Jakuba R. związki z PiS-em

Nowaczyk mówił też o związkach Krzysztofa Śledziewskiego (urzędnika zwolnionego z ratusza za ,,zbyt pochopny" zwrot działki przy Chmielnej 70, nazywanego ,,świadkiem koronnym" afery reprywatyzacyjnej) z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Według niego, miał on tam pracować na etat. ,,Rekin prywatyzacji" wspominał też o powiązaniach Mariusza Kamińskiego, posła Jarosława Krajewskiego i Ernesta Bejdy – obecnego szefa CBA z rodziną Jakuba R. Według Nowaczyka, Jakub R. opowiadał mu o imprezach, na których pojawiali się i upijali do nieprzytomności politycy PiS. Przesłuchiwany wspomniał też o bracie Jacka Sasina. W czasie, kiedy obecny sekretarz stanu w KPRM był wojewodą, jego brat zajmował się skupowaniem roszczeń.

- Bezpodstawnie oskarża pan ludzi, którzy wsadzili pana do aresztu – mówił Jaki. Pytał też, czy Nowaczyk bierze pod uwagę, że Jakub R. mógł mu przekazywać nieprawdziwe informacje z chęci zemsty na CBA.

Ruch Miasto Jest Nasze na swoim profilu na Twitterze wezwał do przesłuchania w charakterze świadka Jakuba R.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA