Wildlife Conservation Society i zarząd Parku Narodowego w Bukit Barisan na Indonezji donoszą o wzroście populacji tygrysów sumatrzańskich (Panthera tigris sumatrae). Żyjący tylko na indonezyjskiej wyspie Sumatra, krytycznie zagrożony kot to jedyny zachowany gatunek "tygrysów wyspiarskich", w skład którego wchodzą wymarłe już dziś tygrysy jawajskie i tygrysy z Bali. Zwierze to jest genetycznie odmienne od pozostałych sześciu gatunków tygrysów kontynentalnych.

Tygrysy te stoją przed wieloma wyzwaniami związanymi z ich dalszym istnieniem w naturze. Ich skóra, kości i inne części ciała są poszukiwanym towarem na czarnym rynku tygrysich afrodyzjaków. Obszar łowiecki tygrysiej rodziny zajmuje około 25000ha więc, w konkurencji z ludźmi, zwierzęta cierpią na utratę siedlisk, a wyjałowione łowiska nie pomagają w uzyskaniu dostatecznej ilości pożywienia.

Naukowcy kontrolowali strefę ochronną i stan populacji tygrysa za pomocą 123 kamer - pułapek umieszczonych w lesie o powierzchni 1000km2. Wyniki badania wykazały wzrost gęstości występowania tygrysów sumatrzańskich z 1,6 tygrysów/100 km2 (2002 r.) do 2,8 tygrysów/100 km2 , natomiast stosunek samców do samic w populacji wynosi 1:3. "Ten wskaźnik wskazuje, że tygrysy w Parku Narodowym są w dobrym stanie, a na badanych przez nas obszarach istnieje dużo miejsc lęgowych dla wielu samic" - powiedział Wulan Pusparini, specjalista ds. ochrony gatunków w WCS. "Nasze badania nie tylko analizują stan populacji, ale także wykorzystują zdjęcia do oceny zagrożeń wywołanych przez osoby nielegalnie wjeżdżające do Parku.”

Współautor pracy Dr Noviar Andayani dodał: "Ten rosnący trend w populacjach tygrysów sumatrzańskich jest spełnieniem marzeń wszystkich ekologów w Indonezji. Ta tendencja może spowodować, że w nadchodzących latach zwierzę można będzie usunąć z Listy Zagrożonych Gatunków UNESCO.”